Faktura sprzedaży

Faktura to dokument sprzedaży, pewien rodzaj rachunku który zawiera szczegółowe dane o transakcji. Jesli zdarzyło nam sie kiedys wystawiać lub otrzymać fakturę, moglismy zauważyć że wśród danych na niej znajduje się numer, data wystawienia, strony kupna – sprzedaży, czyli sprzedawca i nabywca , a także dookreslenie rodzaju transakcji - nazwa towaru bądź usługi, ilość sprzedanych rzeczy, ich cena, wartość, a także dane potrzebne do rozliczenia obowiązujących podatków. Ponadto faktura zawiera też podsumowanie słownie i cyframi oraz informację o terminie i formie zapłaty jaka została uzgodniona . Dodatkowe informacje jakie mogą się znaleźć na fakturze sprzedaży to na przykład określony sposób odbioru towaru, miejsce gdzie ma byc on dostarczony, I nieobowiąkowo - podpisy stron transakcji, choć w świetle obowiązującego prawapodpisy wymagane są jedynie na fakturach VAT Rr, które wystawiają rolnicy ryczałtowi.

Warto zwrócic uwage na fakt, że określenie towaru, usługi na fakturze, musi być odpowiednio doprecyzowane. Szczegółowość ta jest spowodowana głównie przez korzystanie z preferencyjnych stawek podatku VAT. I tak na przykład, jesli mamy do czynienia ze stawkami niższymi od 23%, lub całkowitym zwolnieniem z podatku, z nazwy towaru czy usługi powinno jasno to wynikać, że kwalifikują się one do zwolnienia. W przypadku usług i towarów oprocentowanych stawką 23%, istnieje juz większa swoboda, można podawać bardziej ogólne nazwy, mają one być jedynie adekwatne do sytuacji.

Niekiedy dzieje się tak, że usługa jest wykonywana przy użyciu własnych materiałów wykonawcy, tak więc w przypadkach sprzedaży określonych usług wraz z materiałami, jeśli wymienia się je na fakturze, należy je również opodatkować jak materiały. Jeżeli jednak przyjmujemy że mają być opodatkowane jako część składowa usługa, pozostawiamy na fakturze sprzedaży usługę. Program do faktur online, taki jak Systim, pomoże nam wystawiać faktury sprzedażowe.

Faktury, które dokumentują dostawę towarów, różnią się od zwykłych faktur które dokumentują usługi w określeniu przedmiotu świadczenia, warto zauważyć że faktury, które tyczą się towarów, zawierają odpowiednie jednostki miary i ilość towarów, które zostały sprzedane. Faktury, które dotyczą usług, zawierają natomiast tylko rodzaj wykonanych usług. Czasem zdarza się, że niepotrzebnie wpisujemy na takich fakturach jednostki miary i ilość sprzedanych usług , poza tym w przypadku niektórych usług trudno jest podać nawet jakieś logiczne okreslenie jednostki, w jakiej należałoby je mierzyć.

Oprócz błędów logicznych, rachunkowych, w fakturach czasem natkniemy się na ortograficzne pomyłki lub niezbyt zrozumiałe, źle stylistycznie sformułowane określenia. Polskie przepisy nie mówią nic na temat pisowni, ortografii czy stylu tekstu w dokumentach takich jak faktura. Powinno więc wystarczyć, jeśli przy sporzadzaniu faktur sprzedaży kierować się będziemy ogólnie przyjętymi zasadami języka, a tekst będzie zrozumiały I sensowny. Wystarczy, że na fakturze można precyzyjnie określić nazwy sprzedawcy i nabywcy, oraz nazwy towarów i usług, wtedy nawet mimo ortograficznych, gramatycznych czy innych błędów, lub braku polskich czcionek (kresek i ogonków w literach takich jak ą, ć, ę, ó, ś, ź, ż), faktura taka stanowić będzie podstawę do obniżenia należącego się podatku o zawarty w niej podatek naliczony, na ogólnie przyjętych zasadach.

Powyższe informacje zostały przygotowane z zachowaniem najwyższej staranności, wg. stanu na rok 2011, jednak ze względu na często zniające się przepisy prawne nie możemy zagwarantować ich poprawności i aktualności. Zanim zastosujesz się do porad upewnij się co do ich poprawności na podstawie odpowiednich ustaw lub rozporządzeń, lub kontaktując się z biurem prawnym, księgowym, lub specjalistą w tych dziedzinach.

Zobacz również:
- 21 dobrych powodów aby wybrać Systim
- funkcjonalność i możliwości Systim
- załóż swój Systim w 60 sekund!

Zobacz również:
faktury VAT rachunki paragony faktury w cenach brutto faktura sprzedaży zamówienia w firmie program do magazynu wydanie z magazynu (WZ) przyjęcie do magazynu (PZ) wydanie na produkcję (WP) inwentaryzacja magazynu przesunięcie międzymagazynowe (MM) wprowadzenie towaru na magazyn wydanie wewnętrzne (WW) wydanie zewnętrzne (WZ) faktura korygująca rachunek w walucie faktura w walucie umowy o pracę na czas określony umowy o dzieło faktury zakupu magazyn w firmie zarządzanie kontaktami z klientami produkcja w firmie umowy zlecenie samozatrudnienie - czy warto? jak wystawić fakturę faktura vat druk faktury faktury vat drukarka fiskalna programy do faktur program do faktur

Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!