Faktura w walucie

Typowa sytuacja, z jaką spotykają się polscy przedsiębiorcy, to wystawianie faktur opiewających na kwoty wyrażone w polskich złotych, przeznaczonych dla swoich polskich kontrahentów oraz wystawiania faktur z należnościami wyrażonymi w walucie obcej, przeznaczonymi dla kontrahentów zagranicznych. Zdarza się czasem jednak i tak, że polscy partnerzy biznesowi pragną otrzymać fakturę w walucie obcej i dokonać płatności za zakupione przez nich towary czy usługi na rzecz polskich firm również w innej niż złoty walucie. Sytuacja taka może wydawać się dziwna i nietypowa, jednak czasem dotyczy ona firm, które zazwyczaj dokonują transakcji z partnerami zagranicznymi, przez co używają dużych ilości walut obcych, są im one potrzebne na bieżąco, a w sytuacji współpracy z polską firmą, chcą uniknąć wymieniania złotówek na waluty. Dzięki temu można uniknąć też straty w związku z niekorzystną wymianą walut, która przy większych, na przykład wielotysięcznych kwotach, rzeczywiście sprawia istotną różnicę.

Czasem jednak takie sytuacje jak wystawianie przez Polaków faktur w walucie obcej na rzecz swoich rodowitych kontrahentów, oraz płatności w tej walucie w takiej samej sytuacji, budzą wątpliwości i są źródłem wielu niejasności. Kwestię tą jednak regulują jasno przepisy ustawy o podatku od towarów i usług VAT i jej odpowiednie rozporządzenia wykonawcze. Jeśli więc zdarzy się że podatnicy będą mieli na taki temat jakieś dodatkowe pytania, wątpliwości, powinni udać się z nimi do właściwego urzędu skarbowego. Dokładniejsze zasady według których wystawia się takie faktury, oraz dane jakie powinnybyć tam zawarte, a także czas przechowywania tych dokumentów, znajdziemy w czwartym rozdziale rozporządzenia Ministerstwa Finansów odnośnie zwrotu podatku niektórym z podatników, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania i listy usług i towarów, co do których zwolnienia od podatku od towarów i usług nie mają zastosowania. Urzędy skarbowe, na podstawie tego rozporządzenia, są w stanie uznać, że nie istnieją żadne przeszkody by wystawiać faktury walutowe dla polskich kontrahentów.

Jednak należy zaznaczyć, że mimo zgodności z prawem i braku przeciwskazań ze strony urzędów skarbowych, rozliczenia między polskimi przedsiebiorcami w walucie obcej, nie są niestety możliwe, dopóki strony nie uzyskają odpowiedniego zezwolenia dewizowego. Indywidualne zezwolenie dewizowe wydaje zainteresowanym przedsiębiorcom Departament Zagraniczny Narodowego Banku Polskiego. Aby móc je zdobyć, trzeba najpierw przedstawić pisemny wniosek z prośbą o wydanie zezwolenia dewizowego, określając w nim, co dokładnie ma być tego przedmiotem zezwolenia, jakie obroty dewizami mają się w przyszłości odbywać, co ma być ich przedmiotem. Konieczne jest również podanie źródła pochodzenia tych środków.

Co ciekawe, nie ma żadnego specjalnie wyodrębnionego paragrafu, który miałby ścigać osoby nie posiadające wspomnianego zezwolenia dewizowego. Kodeks karny skarbowy nie przewiduje tu żadnych konsekwencji, jednak zwróćmy uwagę na fakt, że jeśli dochodzi do obrotu dewizami, wystawiania rachunku w walucie obcej, kłóci się to z przepisami kodeksu cywilnego, według którego pieniężne zobowiązania na terenie kraju mogą być wyrażane jedynie w polskiej walucie i jedynie w polskich złotych mają one ważność. A jeśli jakaś czynność prawna, jest sprzeczna z kodeksem cywilnym, jest tym samym uważana za nieważną, stąd też - jeśli nie mamy zezwolenia dewizowego, wprowadzenie w umowie wynagrodzenia wyrażonego w walucie obcej sprawi, że cała taka umowa będzie nieważna. Co ważne, i na co trzeba uczulić podatników, nie dotyczy to jedynie faktur VAT. Tak samo dzieje się z umowami cywilnymi, z umowami o pracę i świadczenie usług. Tak więc, jeśli jakaś umowa ma być uznana za prawnie skuteczną, a zawarta jest między polskimi firmami, nie można na niej podać wynagrodzenia w obcej walucie, nawet w sytuacji, gdy podczas przekazania pieniędzy byłyby one wymienione od razu na złotówki. Warto o tym ppamiętać aby na przyszłość uniknąć klopotów związanych z ewentualnym unieważnieniem zawieranych przez nas transakcji i umów.

Powyższe informacje zostały przygotowane z zachowaniem najwyższej staranności, wg. stanu na rok 2011, jednak ze względu na często eniające się przepisy prawne nie możemy zagwarantować ich poprawności i aktualności. Zanim zastosujesz się do porad upewnij się co do ich poprawności na podstawie odpowiednich ustaw lub rozporządzeń, lub kontaktując się z biurem prawnym, księgowym, lub specjalistą w tych dziedzinach.

Zobacz również:
- 21 dobrych powodów aby wybrać Systim
- funkcjonalność i możliwości Systim
- załóż swój Systim w 60 sekund!

Zobacz również:
faktury VAT rachunki paragony faktury w cenach brutto faktura sprzedaży zamówienia w firmie program do magazynu wydanie z magazynu (WZ) przyjęcie do magazynu (PZ) wydanie na produkcję (WP) inwentaryzacja magazynu przesunięcie międzymagazynowe (MM) wprowadzenie towaru na magazyn wydanie wewnętrzne (WW) wydanie zewnętrzne (WZ) faktura korygująca rachunek w walucie faktura w walucie umowy o pracę na czas określony umowy o dzieło faktury zakupu magazyn w firmie zarządzanie kontaktami z klientami produkcja w firmie umowy zlecenie samozatrudnienie - czy warto? jak wystawić fakturę faktura vat druk faktury faktury vat drukarka fiskalna programy do faktur program do faktur

Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!