Faktura VAT

Faktura VAT to szczególny rodzaj faktury znanej dobrze wszystkim płatnikom podatku od towarów i usług VAT, który podlega osobnym przepisom. O czym należy koniecznie pamiętać podczas jej sporządzania?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, faktura VAT musi zawierać obowiązkowo następujące elementy: napis "Faktura VAT" oraz numer porządkowy faktury, datę dokonania sprzedaży i wystawienia faktury, nazwę i adres sprzedawcy, nabywcy oraz ich numery NIP, nazwę towaru bądź usługi która jest przedmiotem transakcji, ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług wraz z jednostką w jakiej jest to mierzone, jednostkową cenę netto towaru lub usługi (bez kwoty podatku), wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto), osobno odpowiednie stawki podatku, sumę wartości sprzedaży netto towarów lub usług z podziałem na różne stawki podatku, towarów zwolnionych z podatku i niepodlegających opodatkowaniu, całkowitą kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto ( z zachowaniem podziału na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku), wartość sprzedaży brutto towarów lub wyświadczonych usług (wraz z kwotami poszczególnych stawek podatku), ogólną kwotę należności wraz z podatkiem (cena brutto) zapisaną słownie i cyframi.

Należy pamiętać również o tym, że każda faktura VAT powinna być wystawiona w conajmniej dwóch egzemplarzach – oryginale, który otrzymuje nabywca, i dowolnej liczbie kopii, które jednak powinny być odpowiednio oznaczone. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż z punktu widzenia księgowego, kserokopia oryginału faktury, nie jest kopią faktury.

Przyjęło się także, że urzędnicy nie chcą przyjmować faktur VAT bez ręcznego podpisu podatnika lub przybitej pieczątki. Nawet pomimo tego, że przepisy prawa wcale nie zakładają obowiązku podpisywania się i pieczętowania. Normują to zarówno przepisy polskie, jak i prawo unijne. Co może zatem zrobić osoba, która otrzymała fakturę bez tych elementów i spotkała się z odmową przyjęcia przez urzędnika? Może ona wydrukować odpowiednie rozporządzenie Ministra na temat wystawiania faktur i przedstawić je urzędnikowi. Powinna domagać się przyjęcia takiej faktury vat jako prawidłowej. Jeżeli jednak nie dałoby to efektu, osoba taka ma prawo do złożenia skargi na urzędnika, ponieważ prawo polskie i unijne zawiera szczegółowy opis tego, jak powinna wyglądać faktura, bez żadnej uwagi na temat podpisu czy pieczątki. Faktura bez nich jest równie ważna. Polska od czasu wstąpienia do Unii Europejskiej musiała dopasować swoje normy w zakresie podatku VAT do unijnych praw, według których to nie pieczątka ani podpis decydują o fakcie istnieniu podatnika. Władze skarbowe, które mogą tłumaczyć się tym, ze bez tych elementów nie potwierdzą istnienia podatnika, mają inne sposoby na sprawdzenie, czy wskazany na fakturze VAT podmiot jest prawdziwy.

Kolejne zagadnienie jakie często pojawia się przy tworzeniu faktur VAT, to pytanie, kto właściwie może wystawiać te faktury? Otóż podatnicy, którzy zarejestrowani są jako podatnicy VAT czynni i posiadają numer identyfikacji podatkowej, mogą wystawiać faktury.

Aby zarejestrować się jako czynny podatnik VAT, sklada się zgłoszenia rejestracyjne czyli druk VAT-R, we właściwym urzędzie skarbowym. Rejestracji takiej należy bezwzględnie dokonać przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej. Uprawnień do wystawiania faktur VAT nie nabywa się już w chwili złożenia zgłoszenia rejestracyjnego. Wynika z tego, że podmiot niezarejestrowany jako podatnik VAT czynny, jest nieuprawnionym do wystawiania faktur VAT, o czym należy pamiętać.

Powyższe informacje zostały przygotowane z zachowaniem najwyższej staranności, wg. stanu na rok 2011, jednak ze względu na często zmieniające się przepisy prawne nie możemy zagwarantować ich poprawności i aktualności. Zanim zastosujesz się do porad upewnij się co do ich poprawności na podstawie odpowiednich ustaw lub rozporządzeń, lub kontaktując się z biurem prawnym, księgowym, lub specjalistą w tych dziedzinach.

Zobacz również:
- 21 dobrych powodów aby wybrać Systim
- funkcjonalność i możliwości Systim
- załóż swój Systim w 60 sekund!

Zobacz również:
faktury VAT rachunki paragony faktury w cenach brutto faktura sprzedaży zamówienia w firmie program do magazynu wydanie z magazynu (WZ) przyjęcie do magazynu (PZ) wydanie na produkcję (WP) inwentaryzacja magazynu przesunięcie międzymagazynowe (MM) wprowadzenie towaru na magazyn wydanie wewnętrzne (WW) wydanie zewnętrzne (WZ) faktura korygująca rachunek w walucie faktura w walucie umowy o pracę na czas określony umowy o dzieło faktury zakupu magazyn w firmie zarządzanie kontaktami z klientami produkcja w firmie umowy zlecenie samozatrudnienie - czy warto? jak wystawić fakturę faktura vat druk faktury faktury vat drukarka fiskalna programy do faktur program do faktur

Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!