Inwentaryzacja magazynu

Na czym właściwie polega inwentaryzacja w firmie? Podręcznikowe źródła definiują ją jako ogół czynności rachunkowych, które zmierzają do sporządzenia szczegółowego spisu z natury wszystkich składników majątkowych i źródeł ich pochodzenia, aktualnych na dany dzień. Innymi slowy, inwentaryzacja polega na spisaniu wszystkich rzeczowych i pieniężnych składników majątkowych, podanie ich faktycznego stanu i ewentualne wyjaśnienie rożnic, jakie zauważono między stanem jaki stwierdzono podczas inwentaryzacji, a stanem jaki powinien być w rzeczywistości, to znaczy jaki wynika z ewidencji księgowej.

Różnice te zdarzają się dość często, a wynikają głównie z takich powodów jak na przykład zmiany cech przechowywanych przedmiotów, których nie da się ustalić już na podstawie dowodów. Przedmioty mogą ulec w zalezności od rodzaju – wyschnięciu, ulotnieniu, mogły być niedokładnie zmierzone/zważone podczas przyjęcia lub wydania części z nich, zapasy mogły się też przeterminować. Kolejnymi powodami są róznego rodzaju błędy popełniane w ewidencji księgowej przez pracowników, którzy na przykład wpisywali złe liczby w dokumentacji, czasem jest to wina ewidentnych nadużyć, na przykład kradzieży przedmiotów.

Główny cel inwentaryzacji, czyli ustalenie stanu aktywów i pasywów firmy, osiągany jest przez uzgadnianie zapisów księgowych z rzeczywistym stanem rzeczy, przez rozliczenie osób, które były materialnie odpowiedzialne za określony majątek, oraz przez ocenę przydatności wszystkich składników majątku objętych spisem. Inwentaryzacje mają także na celu stwierdzenie podczas spisu różnych nieprawidłowości w gospodarce majątkiem i unikanie ich na przyszłość, na przykład dzięki spisom okazuje się które towary są kupowane w zbyt duzych ilościach, które w ogóle się nie sprzedają itp.

Co ciekawe również przepisy wypowiadają sie na temat tego, jak wyglądać ma inwentaryzacja - tak więc, w zgodzie z nimi, inwentaryzacja polega na przeprowadzenia spisu z natury wszystkich składników majątku jakie pozostają w dyspozycji danej jednostki gospodarczej, następnie - wycenie wartości tych składników, od kontrahentów należy uzyskać pisemne informacje o stanie środków pieniężnych na kontach bankowych, a także na temat stanu ewentualnych kredytów, należności i zobowiązań jakie firma posiada, a także stanie własnych składników majątku które powierzono kontrahentom. Ponadto przepisy wspominają o porównaniu danych ewidencyjnych ze stanem zapisanym w dokumentach, ustaleniu i wyjaśnieniu skad wzięły się niedobory i szkody, przedstawieniu sposobów rozliczenia wynikłych różnic i wskazaniu sposobów na pozbycie się nieprawidłowości w gospodarowaniu majątkiem firmy.

Wśród inwentaryzacji jakie przeprowadzane są w przedsiębiorstwach, można wyróznic kilka rodzajów. Należy do nich spis z natury, którego dokonują członkowie komisji inwentaryzacyjnej, za pomocą pomiaru środków majątkowych i bezpośredniej obserwacji. Spisem z natury objąć można wszystkie środki trwałe które da się obejrzeć, rozmaite rzeczowe składniki majątku obrotowego, oraz gotówkę w kasie i papiery wartościowe. Według 26. artykułu ustawy o rachunkowości, drogą tą sprawdza się także znajdujące się w przedsiębiorstwie składniki aktywów, które są własnością innych jednostek, ale zostały powierzone do sprzedania, przetworzenia, przechowywania, bądź używania – wtedy jednostkie te również powiadamia się o wynikach spisu. Takiej powinności nie muszą wypełniać firmy świadczące usługi transportowe, spedycyjne, a także pocztowe i składujące.

Kolejnym elementem inwentaryzacji według prawa jest też uzgadnianie sald z kontrahentami, i tak jak wcześniej wspomniano, dotyczy ono zarówno środków na rachunkach bankowych, pożyczek, kredytów, zobowiązań i należności. Kolejny krok to weryfikowanie stanu ewidencyjnego, co dotyczy tych aktywów i pasywów, których stanu nie można ustalić spisem, należności i zobowiązań publicznoprawnych albo przykład gruntów rolnych oraz innych składników majątku które są niemożliwe do obejrzenia.

Inwentaryzacja magazynu w jednostce gospodarczej przeprowadzana musi być co najmniej raz każdego roku obrotowego, zwykle dzieje się to w ostatni dzień roku obrotowego. Za jej poprawne i terminowe przeprowadzenie, odpowiada kierownik danej jednostki. Inwentaryzacja musi być tak zorganizowana, aby działalność przedsiębiorstwa nie została z tego powodu przerwana. Spis z natury może (i powinien) byc poddany kontroli przewodniczącego komisji inwentaryzacyjnej.

Powyższe informacje zostały przygotowane z zachowaniem najwyższej staranności, wg. stanu na rok 2011, jednak ze względu na często zmieniające się przepisy prawne nie możemy zagwarantować ich poprawności i aktualności. Zanim zastosujesz się do porad upewnij się co do ich poprawności na podstawie odpowiednich ustaw lub rozporządzeń, lub kontaktując się z biurem prawnym, księgowym, lub specjalistą w tych dziedzinach.

Zobacz również:
- 21 dobrych powodów aby wybrać Systim
- funkcjonalność i możliwości Systim
- załóż swój Systim w 60 sekund!

Zobacz również:
faktury VAT rachunki paragony faktury w cenach brutto faktura sprzedaży zamówienia w firmie program do magazynu wydanie z magazynu (WZ) przyjęcie do magazynu (PZ) wydanie na produkcję (WP) inwentaryzacja magazynu przesunięcie międzymagazynowe (MM) wprowadzenie towaru na magazyn wydanie wewnętrzne (WW) wydanie zewnętrzne (WZ) faktura korygująca rachunek w walucie faktura w walucie umowy o pracę na czas określony umowy o dzieło faktury zakupu magazyn w firmie zarządzanie kontaktami z klientami produkcja w firmie umowy zlecenie samozatrudnienie - czy warto? jak wystawić fakturę faktura vat druk faktury faktury vat drukarka fiskalna programy do faktur program do faktur

Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!