Paragon

Paragon jest dokumentem potwierdzającym dokonanie przez nas zakupu. Przez sprzedawców posiadających kasy fiskalne, wydawany jest paragon fiskalny. Dokument ten zawiera między innymi dane sprzedawcy, cenę produktu, kwotę i stawkę naliczonego podatku VAT. Standardowo paragon powinien być wydawany przy każdej transakcji, bez konieczności upominienia się o niego ze strony klienta.

W potocznym języku, pojęcie paragonu funkcjonuje jako określenie na dowolny dokument, często tak jak paragon fiskalny, drukowany na papierze z rolki, i potwierdzający dokonanie dowolnej transakcji (na przykład będący dowodem zapłaty za kupiony towar, usługę ale i na przykład będący potwierdzeniem wypłaty gotówki z bankomatu, czy opłaty za parkowanie). Paragon fiskalny, drukowany jest dla kupujacego przez kasę rejestrującą (fiskalną) w momencie sprzedaży.

Paragony fiskalne muszą podlegać pewnym ściśle określonym wymogom, zgodnym z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Finansów, z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. Tak więc paragon fiskalny koniecznie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko lub nazwę podatnika (na przykład nazwisko właściciela sklepu I jego nazwę), adres punktu w którym odbywa się sprzedaż lub głównej siedziby firmy jeśli sprzedaż odbywa się w miejscach niestałych (na przykład w busach przedsiębiorstwa transportowego). Ponadto na paragonie fiskalnym musi zanaleźć się numer identyfikacji podatkowej podatnika, czyli NIP, numer porządkowy wydruku, datę i czas (wyrażony w godzinach i minutach) sprzedaży, kolejny numer paragonu fiskalnego, w przypadku więcej niż jednego stanowiska kasowego także numer kasy i oznaczenie kasjera. Oprócz tego elementy takie jak logo fiskalne , unikatowy numer pamięci fiskalnej kasy I to co najważniejsze, czyli nazwy towarów lub usług, ich ceny jednostkowe, ilość i wartość sprzedaży wraz z jednostkami, wartość sprzedaży i kwoty podatku rozpisanych na poszczególne stawki, wartość sprzedaży która zwolniona jest z podatku oraz łączną kwotę należności i łączną kwotę podatku.

Przyjęte jest, że wysokość znaków na paragonie fiskalnym nie może być mniejsza niż 2,50 milimetra, szerokość taśmy na której jest on drukowany nie może być mniejsza natomiast niż 28 milimetrów.

Paragony jako dowód zakupu, bywają prawdziwym utrapieniem, o czym przekonała się niejedna osoba chcąca dokonać reklamacji lub naprawy gwarancyjnej po pewnym czasie od nabycia róznych sprzętów. Jak się okazuje, dokumenty te bardzo szybko blakną, napisy na nich staja się prawie niewidoczne, a po pewnym czasie praktycznie całkiem zanikają. Jeśli paragon jest jedynym dowodem zakupu towaru wartego na przykład kilka tysięcy złotych, może wyniknąć z tego problem.

Obowiązujące w Polsce przepisy nie wspominają nic na temat koniecznosci informowania o możliwych kłopotach z paragonem przez sprzedawcę. Nie ma również konieczności wsystawiania dodatkowych dowodów zakupu. Jednak tusz na paragonie, drukowanym na specyficznym, cienkim, termoczułym papierze blednie już nawet po kilku tygodniach. Aby tak się nie stało, najlepiej jest go przechowywać w określonych warunkach. W internecie pojawiają się rozmaite, nieraz absurdalne pomysły na ten temat, na przykład niektórzy zalecają trzymanie paragonu w lodówce, podgrzewanie go świeczką, wkładanie w książki.

Aby nie musieć uciekać sie do takich sposobów, najlepiej jest od razu po zakupie kserować paragon albo poprosić sprzedawcę o pisemne potwierdzenie zawarcia umowy. Potwierdzenie sprzedaży przypomina fakturę, jednak może to być również zwykłe oświadczenie sprzedawcy, z zaznaczeniem numeru towaru, daty sprzedaży i jego podpisem.

Według rzecznika praw konsumentów, jednak bez paragonu też można reklamować w sklepie wadliwy towar. Stwierdzenie to poparte jest ustawą konsumencką, gdzie nie określono dokładnie, co jest dowodem zakupu. Nie zawsze więć musi być paragon. Może tu przydać się na przykład świadek, z którym robiliśmy zakupy. Sklep może też sprawdzić swoje paragony, a my historie transkacji na kartcie, którą płaciliśmy za zakupy.

Powyższe informacje zostały przygotowane z zachowaniem najwyższej staranności, wg. stanu na rok 2011, jednak ze względu na często zmieniające się przepisy prawne nie możemy zagwarantować ich poprawności i aktualności. Zanim zastosujesz się do porad upewnij się co do ich poprawności na podstawie odpowiednich ustaw lub rozporządzeń, lub kontaktując się z biurem prawnym, księgowym, lub specjalistą w tych dziedzinach.

Zobacz również:
- 21 dobrych powodów aby wybrać Systim
- funkcjonalność i możliwości Systim
- załóż swój Systim w 60 sekund!

Zobacz również:
faktury VAT rachunki paragony faktury w cenach brutto faktura sprzedaży zamówienia w firmie program do magazynu wydanie z magazynu (WZ) przyjęcie do magazynu (PZ) wydanie na produkcję (WP) inwentaryzacja magazynu przesunięcie międzymagazynowe (MM) wprowadzenie towaru na magazyn wydanie wewnętrzne (WW) wydanie zewnętrzne (WZ) faktura korygująca rachunek w walucie faktura w walucie umowy o pracę na czas określony umowy o dzieło faktury zakupu magazyn w firmie zarządzanie kontaktami z klientami produkcja w firmie umowy zlecenie samozatrudnienie - czy warto? jak wystawić fakturę faktura vat druk faktury faktury vat drukarka fiskalna programy do faktur program do faktur

Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!