Produkcja w firmie

Bez względu na to, jakiego rodzaju przedsiębiorstwem zarządzamy, nie stworzyliśmy go wyłącznie po to, by przetwarzało materiały, produkowało towary czy świadczyło jakieś usługi. Jest to środek do celu, którym jest zarobienie pieniędzy, sens istnienia każdego przedsiębiorstwa.

Jeśli mówimy o firmie produkcyjnej, odpowiednia organizacja tego, jak przebiega produkcja w firmie, doglądanie jej procesów, kontrola nad jakością i czuwanie przy wszystkich zdarzeniach, jakie podczas tego procesu się pojawiają,to właściwa droga do sukcesu firmy. Bez większego znaczenia będzie maksymalne wykorzystanie maszyn, urządzeń, niskie koszty jednostkowe i wydajność pracowników, jeśli produktów w tak ekonomiczny i opłacalny sposób wyprodukowanych nie będzie można na koniec sprzedać z odpowiednio dużym zyskiem.

Proces produkcji w firmie zwykle jest tak zorganizowany, że większość pracowniczych stanowisk zawsze ma coś do zrobienia i stale jest czymś zajęta. Jeśli jednak zapanuje w firmie pkonirze konieczności maksymalnego wykorzystania zasobów, zazwyczaj doprowadza to do znacznego zwiększenia zapasów a przez to pośrednio do pewnych utrudnień w wewnątrz produkcyjnym systemie logistycznym . Taki stan rzeczy za to może szybko doprowadzić do zaburzeń zauważalnych podczas organizowania zlecenia dla klienta, co z kolei wpływa na pewne trudności w dotrzymywaniu terminów realizacji zamówień, a podstawą dobrego wizuerunku firmy jest szybkie wywiązywanie się z powierzonych zamówień.

Aby odpowiednio sterować produkcją i móc ją z wyprzedzeniem stosownie zaplanować, powinniśmy się opierać na odpowiednich narzędziach, definiujących wszystkie pojawiające się w toku produkcji zdarzenia. Tylko posiadanie wiedzy popartej odpowiednimi empirycznymi danymi pozwali nam na uzyskanie rzetelnych odpowiedzi o tym, jaki jest czas trwania każdej z operacji podczas procesu produkcji. Taka wiedza pozwali nam dopiero określić jakie zdolności produkcyjne posiada dane ogniwo lub stanowisko pracy.

Zanim jednak uda nam się zbudować odpowiednią, adekwatną bazę danych, wspomagającą proces produkcji, minie wiele czasu.Oprócz tego że jest czasochłonny proces, musi uczestniczyć w nim wiele z działów naszej firmy. W firmach posiadających bardziej skomplikowany proces technologiczny podczas wytwarzania jest to jednak, mimo calego wysiłku, warunek niezbędny do efektywnego radzenia sobie ze wszystkimi zdarzeniami zależnymi, które będą występować podczas procesu produkcji.

Podczas rozplanowywania produkcji bardzo ważne jest doświadczenie. Odpowiednie, wcześniej przygotowane instrumenty sterowania, są tu istotą i stanowią podstawę profesjonalnego zarządzania produkcją. To dzieki nim uzyskujemy jasną wiadomosć o ewentualnych, czekających na nas zagrożeniach w trakcie realizowania okręślonego zlecenia. To one także umożliwiają nam zdefiniowanie czas pracu niezbędnego dla tych stanowisk, które mają wolne moce produkcyjne. Co nie dopuści do powstania nadmiernych zapasów.

Właściwe sterowanie tym jak przebiega produkcja w firmie, umożliwia bieżące kontrole i natychmiastowe reakcje w sytuacji gdy wystąpią jakieś przypadki losowem takie jak na przykład awarie, braki lub opóźnienia w dostawie materiałów. Pozwala na to szybkie znalezienie wyjścia z sytuacji, gdy pojawią się nieprzewidziane trudności i kłopoty. Jeśli mamy tę przewagę, że wiedza o takich potencjalnych trudnościach jest poznawana odpowiednio wcześniej, może ona być odpowiednio rozwiązana już na etapie tworzenia planów produkcyjnych, a w następnej kolejności sterowania produkcją. Żeby w pełni skorzystać z wszystkich korzyści jakie niesie ze sobą profesjonalnie przygotowany proces sterowania wydarzeniami podczas produkcji, potrzebne nam będzie przede wszystkim taki zespół narzędzi, który jest integralną częścią całego systemu zarządzania firmą.

Podczas trwania procesu produkcji, najbardziej istotne jest, by wykonywać właściwe operacje, które mają być wykonywać, w tym czasie, kiedy trzeba je wykonywać i w takim natężeniu, jakie jest potrzebne do tego, by cały system działał w sposób zrównoważony. Dzięki temu nie będzie mowy o powstawaniu nadwyżek produkcyjnych, odkładających się później na halach produkcyjnych i w magazynach. Towar będzie mógł w odpowiedniej ilości trafiać do stanowisk z montażem, lub w zalezności od jego typu - prosto do klienta. Sprawi to, że odbierze on go we własciwym terminie, a sama firma zyska na swoim wizerunku. Zadowoleni klienci wracają więc jest to także przepis na dalsze dobre prosperowanie przedsiębiorstwa.

Powyższe informacje zostały przygotowane z zachowaniem najwyższej staranności, wg. stanu na rok 2011, jednak ze względu na często zmieniające się przepisy prawne nie możemy zagwarantować ich poprawności i aktualności. Zanim zastosujesz się do porad upewnij się co do ich poprawności na podstawie odpowiednich ustaw lub rozporządzeń, lub kontaktując się z biurem prawnym, księgowym, lub specjalistą w tych dziedzinach.

Zobacz również:
- 21 dobrych powodów aby wybrać Systim
- funkcjonalność i możliwości Systim
- załóż swój Systim w 60 sekund!

Zobacz również:
faktury VAT rachunki paragony faktury w cenach brutto faktura sprzedaży zamówienia w firmie program do magazynu wydanie z magazynu (WZ) przyjęcie do magazynu (PZ) wydanie na produkcję (WP) inwentaryzacja magazynu przesunięcie międzymagazynowe (MM) wprowadzenie towaru na magazyn wydanie wewnętrzne (WW) wydanie zewnętrzne (WZ) faktura korygująca rachunek w walucie faktura w walucie umowy o pracę na czas określony umowy o dzieło faktury zakupu magazyn w firmie zarządzanie kontaktami z klientami produkcja w firmie umowy zlecenie samozatrudnienie - czy warto? jak wystawić fakturę faktura vat druk faktury faktury vat drukarka fiskalna programy do faktur program do faktur

Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!