Przesunięcie międzymagazynowe

Wśród całej dokumentacji stosowanej do ewidencjonowania ruchu towarów na magazynie, dość dużo problemów, przynajmniej na początku sprawia przesunięcie międzymagazynowe (MM). Dokument ten wykorzystywany jest w przypadku posiadania przez firmę wielu magazynów i umożliwia przesunięcie towarów z jednego do drugiego. Przesunięcie nie wpływa na sumę ilości towarów dostępnych we wszystkich magazynach, a jedynie na ilość towaru w magazyniach które występują w tym dokumencie. Przesunięcie zazwyczaj wykorzystywane jest, aby przenieść jakąś partię towaru z tego magazynu, w którym została ona złożona po zakupie, do innego, odpowiedniego dla właściwości danego towaru.

Dokumenty Mw i Mp to specyficzna odmiana dokumentów odpowiadających za przesunięcie międzymagazynowe, oznaczane jako Mm. Rola tych dokumentów polega na tym, że przenoszą one towar, którego ewidencja przesunięta jest w czasie, a księgowany jest za pomocą konta towar w drodze. Wydawanie towaru z magazynów odbywa się na podstawie dokumentu Wm, który to może w magazynie docelowym wygenerować zapis dokumentu Mp. Artykuły zostają wydane i po jakimś czasie dostarczone są do docelowego magazynu. Wtedy to można potwierdzić dokument Mp albo wystawić właściwy dokument ręcznie. Obieg dokumentów w tej sprawie zostaje wtedy zamknięty, a efektem tego jest identyczna sytuacja jak przy typowym dowodzie Mm. Do pozytywnych cech takiego zastosowania można zaliczyć kontrolowanie przenoszonego towaru podczas jego drogi i mozliwość zestawiania ilości wydanych towarów z tymi przyjętymi.

Kwestia która często nurtuje przedsiębiorców, w których firmach dochodzi do przesunięcia międzymagazynowego towarów, to problem codziennego wystawiania przesunięcia MM, podczas gdy wygodniejsze byłoby zbiorcze ujmowanie tych przesunięć na przykład raz w tygodniu zamiast kazdego dnia. Przedsiebiorcy obawiają się, czy takie rozwiązanie byłoby zgodne z ustawą o rachunkowości dotycząca bieżącego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jak się okazuje, takie rozliczenia każdego przesunięcia międzymagazynowego firma może dokonywać zbiorowo, na koniec każdego okresu rozliczeniowego, na przykład pod koniec każdego miesiąca, jednak z zastrzeżeniem, że taka forma rozliczania musi być zapisana w polityce rachunkowości firmy. Podobnie jest w przypadku na przykład ewidencjowania operacji gospodarczych, jakie rejestrowane są za pomocą kasy fiskalnej. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby ewidencjonować je na podstawie miesięcznego raportu, o ile taki jest okres rozliczeniowy. I ten zapis należy umieścić w polityce rachunkowości przedsiębiorstwa. Raporty takie powinny zawierać zbiorowe dane o zakresie wszystkich płatności dokonanych w tym czasie gotówką lub za pomocą kart płatniczych.

Obrót magazynowy towaru, w tym przesunięcie międzymagazynowe (MM), nie ma żadnych określonych zasad, które miałaby regulować Ustawa o rachunkowości lub przepisy podatkowe. Ważne jest jedynie, aby było to zorganizowane w taki sposób, który umożliwi rzetelne przygotowanie deklaracji podatkowych oraz sprawozdań finansowych. To uregulowania wewnętrzne przedsiębiorstwa decydują o zasadach dokonywania i rejestrowania obrotu towarem w magazynie i sposobach jego ewidencji. Zasady przyjęte przez firmę muszą jedynie umożliwiać rzetelne i klarowne przedstawianie sytuacji majątkowej i finansowego wyniku. Jaki jest zewnętrzny rozchód z magazynów, ustala się według przyjętej przez daną jednostkę metody. Można robić to według cen przeciętnych, czyli średniej ważonej kosztu określonych aktywów.

Przemieszczanie towarów, materiałów międzymagazynami firmy księgowane jest dwoma rodzajami druków MM. Jest to MM przyjęcie i MM wydanie. Przesunięcie międzymagazynowe MM obu rodzajów nie jest sprzedażą, właściwsze jest nazwanie go operacją bilansową. Należy pamiętać, że niezaleznie od tego, z jaką datą przyjęto towar na kolejny magazyn w wyniku jego przesunięcia, formalnie liczy się data jego przyjęcia po raz pierwszy, do pierwszego magazynu w jakim był składowany.

Powyższe informacje zostały przygotowane z zachowaniem najwyższej staranności, wg. stanu na rok 2011, jednak ze względu na często zmieniające się przepisy prawne nie możemy zagwarantować ich poprawności i aktualności. Zanim zastosujesz się do porad upewnij się co do ich poprawności na podstawie odpowiednich ustaw lub rozporządzeń, lub kontaktując się z biurem prawnym, księgowym, lub specjalistą w tych dziedzinach.

Zobacz również:
- 21 dobrych powodów aby wybrać Systim
- funkcjonalność i możliwości Systim
- załóż swój Systim w 60 sekund!

Zobacz również:
faktury VAT rachunki paragony faktury w cenach brutto faktura sprzedaży zamówienia w firmie program do magazynu wydanie z magazynu (WZ) przyjęcie do magazynu (PZ) wydanie na produkcję (WP) inwentaryzacja magazynu przesunięcie międzymagazynowe (MM) wprowadzenie towaru na magazyn wydanie wewnętrzne (WW) wydanie zewnętrzne (WZ) faktura korygująca rachunek w walucie faktura w walucie umowy o pracę na czas określony umowy o dzieło faktury zakupu magazyn w firmie zarządzanie kontaktami z klientami produkcja w firmie umowy zlecenie samozatrudnienie - czy warto? jak wystawić fakturę faktura vat druk faktury faktury vat drukarka fiskalna programy do faktur program do faktur

Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!