Samozatrudnienie - czy warto?

Kiedy osoba fizyczna podejmuje samodzielnie działalność gospodarczą, prowadząc ją na własny rachunek i ryzyko, mówimy o samozatrudnieniu, nazywamy to także jednoosobową działalnością gospodarcza czy firmą jednoosobową. Kto decyduje się na samozatrudnienie – czy warto z nich brać przykład? Przyjrzyjmy się teraz różnym grupom osób które podjęły decyzję, że właśnie w ten sposób chcą się utrzymywać, w ten sposób zarabiać na życie.

Możemy zauważyć gwałtowny wzrost zainteresowania samozatrudnieniem u osób, które wykonują swoją działalność na zasadach wolnego zawodu, działąją jako wolni strzelcy, freelancerzy, oferując swoje usługi wielu zleceniodawcom, działając swobodnie, według własnych zasad. Osoby które przeszły na samozatrudnienie robią to czasem ze względu na większe skalkulowane korzyści, kiedy indziej, nakłaniają ich do tego pracodawcy.

Dla niektórych z tych osób jest to rozwiązanie przejściowe. Kiedy zadając sobie pytanie: "samozatrudnienie – czy warto?" widzieli w tym jedyna szansą uzyskania dochodów w danym momencie. Mieli oni być może nadzieję, że przez własną działanlność uzyskają pomocne kontakty biznesowe, środki na dalszy rozwój, co umożliwi im albo zdobycie lepszego stanowiska u inego pracodawcy, albo rozwinięcie własnego przedsiębiorstwa, łącznie z mozliwością zatrudnienia innych pracowników, zakupem aktywów trwałych do prowadzenia działalności. Zwykle u takich osób samozatrudnienie trwa jedynie krótki okres czasu.

Inna z kategorii osób samozatrudnionych są ci, którzynie mieli nigdy planów na stworzenie większego przedsiębiorstwa, dużej firmy. Jeśli następuje rozwój ich działaności, pozwalają sobie na zatrudnienie jakiejś dodatkowej osoby do potrzebnych wykonywania prac pomocniczych, na przykłąd na zasadach zlecenia, ale to oni sami są przez cały czas filarek firmy i decyduja o jej losie na rynku. Do przykładów osób w ten sposób organizujących sobie pracę należą wspomnieni przedstawiciele wolnych zawodów tacy jak architekci, adwokaci, tłumacze, doradcy i konsultanci z róznych dziedzin. Z równym powodzeniem mogą działać tak również informatycy, graficy, dziennikarze, czy nawet osoby zajmujące się rzemiosłem.

Jeszcze inną grupą osób są ci pracownicy, którzy formalnie zorganizowali swoją zawodową działalność jako jednoosobową działalność gospodarczą, pod wpływem pracodawcy który liczył na oszczędności. Czasem i dla samych zainteresowanych jest to wybór ze względu na oszczędności, jakie mogą poczynić uzyskując takie samo wynagrodzenie, ale rozliczając je według innych zasad, bardziej korzystnych ekonomicznie. Z jednej strony osoby w takiej sytuacji mogą bardziej obawiac się o stabilnośc zatrudnienia, z drugiej czasem wręćz przeciwnie, pracodawcy chętnie przystaja na takie rozwiązanie, które i dla nich jest bardziej korzystne finansowo.

Coraz więcej osób, które znajdują się w sytuacji podobnej do opisanych przypadków, w czasach kryzysu i niepewności zatrudnienia rozważa możliwośc prowadzenia własnej działalności.

Tym co najbardziej przemawia do takich osób za założeniem własnej działąlności, jest chocby obniżenie kosztów składek na ubezpieczenie społeczne, niższe zaliczki na podatek dochodowy niż w pryzpadku umowy o pracę, samodzielne rozliczanie tych składek przez samozatrudnionego, co daje możliwość wliczenia niektórych wydatków w koszta uzyskania przychodu i tym samym znacznie większego pomniejszenia zobowiązania podatkowego. Poza tym istotna jest też większa swoboda takiej osoby przy podejmowanych przez nią działaniach, nie musi podporządkowywać się przełożonym, sama ustala swoje godziny pracy. Dzięki możliwości rozliczania się z usług na rzecz innych podmiotów przez wystawianie faktur VAT, osoby takie są bardziej konkurencyjne na rynku. Staję się to wówczas równie korzystne dla samozatrudnionej osoby, jak i dla jej współpracowników i kontrahentów.

Przy wymienianiu wszystkich niewątpliwych zalet związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, nie sposób przemilczeć pewne wady tej formy zarobkowania. Najbardziej rzuca się tu w oczy brak prawa takiej osoby do płatnego urlopu, co wiąże się z koniecznością zapewnienia zastępstwa na czas nieobecności. Ponadto osoba taka nie ma przywilejów typu ochrona i uprawnienia pracownicze, nie stosuje się do niej limit czasu pracy, wynagrodzenie za nadgodziny. Ze zwolnień lekarskich taka osoba może korzystać w sposób przeznaczony dla przedsiębiorców, a nie tak jak pracownicy. Jeśli samozatrudniony dizała na rzecz pracodawcy, istnieje możliwość utraty przez niego zatrudnienia, przez rozwiązanie umowy, bez zachowywania terminu wypowiedzenia. Samozatrudnienie wiąże się tez z większą odpowiedzialnością ponoszoną wobec kontrahentów.

Równie niekorzystne dla niektórych może wydać się samodzielne rozliczanie podatkowe, poszukiwanie rozwiazań na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i tym podobne. Zawsze istnieje też ryzyko skontrolowania przez rózne organy podatkowe. Kolejne koszta jakie ponosi przedsiębiorca i których nikt nie pokryje, to opłaty za usługi księgowych, ewentualne koszty paliwa, materiałów do pracy. Stresująca, choc i mobilizująca jest też konieczność zdobywania kontrahentów samodzielnie. Nie można uzyskać też żadnej pewności co do stałości przychodu. Wad tych jest dość dużo, jednak cos sprawia, że wiele osób decyduje się nataki wysiłek i podejmuje ryzyko bycia przedsiębiorczym. I, jak można zaobserwować, dzieje się to z coraz lepszym skutkiem.

Powyższe informacje zostały przygotowane z zachowaniem najwyższej staranności, wg. stanu na rok 2011, jednak ze względu na często zmieniające się przepisy prawne nie możemy zagwarantować ich poprawności i aktualności. Zanim zastosujesz się do porad upewnij się co do ich poprawności na podstawie odpowiednich ustaw lub rozporządzeń, lub kontaktując się z biurem prawnym, księgowym, lub specjalistą w tych dziedzinach.

Zobacz również:
- 21 dobrych powodów aby wybrać Systim
- funkcjonalność i możliwości Systim
- załóż swój Systim w 60 sekund!

Zobacz również:
faktury VAT rachunki paragony faktury w cenach brutto faktura sprzedaży zamówienia w firmie program do magazynu wydanie z magazynu (WZ) przyjęcie do magazynu (PZ) wydanie na produkcję (WP) inwentaryzacja magazynu przesunięcie międzymagazynowe (MM) wprowadzenie towaru na magazyn wydanie wewnętrzne (WW) wydanie zewnętrzne (WZ) faktura korygująca rachunek w walucie faktura w walucie umowy o pracę na czas określony umowy o dzieło faktury zakupu magazyn w firmie zarządzanie kontaktami z klientami produkcja w firmie umowy zlecenie samozatrudnienie - czy warto? jak wystawić fakturę faktura vat druk faktury faktury vat drukarka fiskalna programy do faktur program do faktur

Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!