Umowa zlecenie

Umowa zlecenie nie jest już dla pracodawców tak atrakcyjną formą zatrudnienia, jak kiedyś, kiedy to nie było jeszcze konieczne odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne od zatrudnionych zleceniobiorców. Jednak nadal pewne rzeczy decydują o tym, że umowa ta może być korzystna dla każdej ze stron stosunku.

Pierwszymi korzyściami jakie wiążą się z umową zleceniem są przede wszystkim swoboda jej zawierania i rozwiązywania, 20-procentowe koszty uzyskania przychodu i nadal brak składek na ubezpieczenie społeczne jeśli zleceniobiorcami są studenci.

Umowa zlecenie obok umowy o pracę jest najczęstszą formą zatrudniania pracowników. Umowa o dzieło nie jest już tak popularna, ponieważ oprócz niskich kosztów i braku koniecznosci odprowadzania składek, istnieje trudność w opisaniu niektórych usług jako przedmiotu umowy o dzieło. Jeśli umowa dotyczy wykonania usługi, nie dzieła, wtedy pracodawca może wybierać między umową o zlecenie lub umową o pracę. Takie same usługi mogą być świadczone na podstawie umowy o pracę i umowy o zlecenie, jednak istnieje różnic między nimi które należy podkreślić.

Przy umowie zlecenie pracodawca ma obowiązki odnośnie zapewnienia bezpieczęństwa i higieny pracy, od wynagrodzenia naliczana jest także składka na ubezpieczenie społeczne, ale swoboda jaka dotyczy zawiązywania i rozwiązywania umowy, regulowania czasu pracy, wynagrodzenia, sprawia, że dla pracodawców jest to bardzo atrakcyjna forma. Dla zatrudnionych w oparciu o ten rodzaj umowy znaczenie może mieć z kolei możliwość rozliczenia albo wspomnianych 20 procent, albo kosztów uzyskania przychodu faktycznie poniesionych. Umowy takie wystawia program do faktur online taki jak Systim.

Tym co pozytywnie odróżnia umowę zlecenie od umowy o dzieło na przykład , jest fakt, że osoby wykonujące zlecenie podlegają ubezpieczeniu w ZUS. Są jednak pewne wyjatki kiedy zleceniobiorcy nie będą podlegac temu ubezpieczeniu. Dotyczyć to będzie uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studentów, do momentu ukończenia przez nich 26 roku życia.

Także renciści i emeryci nie podlegają ubiezpeczeniu w ZUS podczas wykonywania umowy zlecenia.

Jeżeli, wykluczając wymienione przypadki, zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu, podstawą do wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, jest w tym przypadku przychód rozumiany według przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Także i w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne, jest to podobnie kwota przychodu, zmniejszona o składki potrącone na ubezpieczenie społeczne. Składki na Fundusz Pracy a także Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych również są odprowadzane od przychodu. Jeśli mówimy o Funduszu Pracy – w jego przypadku składki te naliczamy, jeśli łącznie z wynagrodzenia ze wszystkich tytułów, pracy, zleceń i innych, w okresie miesiąca otrzymamy co najmniej minimalną stawkę wynagrodzenia za pracę.

Zleceniobiorca po wykonaniu naleznego zlecenia, powinien dla celów podatkowych obciążyć osobę zatrudniającą albo rachunkiem (to w pryzpadku jeśli nie jest podatnikiem VAT, lub korzysta z podmiotowego zwolnienia do 10000 Euro i nie rejestrował się jako płatnik VAT), albo też fakturą, jeżeli płaci podatek VAT. Ewidencja dla celów podatkowych przez zleceniobiorcę wygląda następująco - jeśli usługi jakie wykonywał, nie podlegają opodatkowaniu podatkiemVAT, to nie musi on prowadzić żadnej ewidencji, natomiast jeśli wykonane usługi podlegają opodatkowaniu VAT a sam jest podatnikiem VAT czynnym, musi prowadzić ewidencję sprzedaży.

Zaliczka jaka przeznaczana jest na podatek dochodowy ze zlecenia potrącana jest przez zleceniodawcę. Ma on obowiązek do końca lutego następujacego po roku zlecenia wysłać pracownikowi PIT-11/8B, ze wskazaniem kwot do ujęcia w rocznym zeznaniu podatkowym. Jeżeli zleceniobiorca sam jest podatnikiem VAT i sam też prowadzi ewidencję VAT, deklaracja VAT i odprowadzenie podatku do urzędu skarbowego to jego własny obowiązek . Pracodawca natomiast nadal potrąca z wynagrodzenia zaliczkę na cel podatku dochodowego.

Powyższe informacje zostały przygotowane z zachowaniem najwyższej staranności, wg. stanu na rok 2011, jednak ze względu na często zmieniające się przepisy prawne nie możemy zagwarantować ich poprawności i aktualności. Zanim zastosujesz się do porad upewnij się co do ich poprawności na podstawie odpowiednich ustaw lub rozporządzeń, lub kontaktując się z biurem prawnym, księgowym, lub specjalistą w tych dziedzinach.

Zobacz również:
- 21 dobrych powodów aby wybrać Systim
- funkcjonalność i możliwości Systim
- załóż swój Systim w 60 sekund!

Zobacz również:
faktury VAT rachunki paragony faktury w cenach brutto faktura sprzedaży zamówienia w firmie program do magazynu wydanie z magazynu (WZ) przyjęcie do magazynu (PZ) wydanie na produkcję (WP) inwentaryzacja magazynu przesunięcie międzymagazynowe (MM) wprowadzenie towaru na magazyn wydanie wewnętrzne (WW) wydanie zewnętrzne (WZ) faktura korygująca rachunek w walucie faktura w walucie umowy o pracę na czas określony umowy o dzieło faktury zakupu magazyn w firmie zarządzanie kontaktami z klientami produkcja w firmie umowy zlecenie samozatrudnienie - czy warto? jak wystawić fakturę faktura vat druk faktury faktury vat drukarka fiskalna programy do faktur program do faktur

Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!