Jak zamknąć miesiąc księgowy ?

Księgi handlowe

Aby zamknąć miesiąc księgowy należy wejść w moduł "księgowość" poniżej kliknąć na zakładkę "KH".

Pojawi się wówczas strona z księgowością, a po lewej stronie ukaże się niebieska tabela "oczekują na zaksięgowanie", a pod nią "zestawienia podatkowe". Należy więc "kliknąć" myszką na "zestawienie podatkowe PIT/CIT", pojawi się wówczas "zestawienie podatkowe PIT/CIT za rok ..." oraz wyszczególnione miesiące, a przy danym miesiącu pojawi się "otwarta kłódka", jeśli chcemy aby dany miesiąc został zamknięty należy "kliknąć" myszką na tę "otwartą kłódkę", po kliknięciu pojawi się tabela "opcję zamknięcia miesiąca księgowego" a w niej do wyboru: "księgowanie końca miesiąca" bądź "tylko zamknięcie miesiąca".

Miesiąc księgowy można zamknąć na dwa sposoby.

Pierwszy sposób pozwala na wygenerowanie formularza księgowania zamknięcia miesiąca księgowego. Szablon zamknięcia miesiąca
zostanie uzupełniony saldami kont z zamykanego miesiąca. Na formularzu należy potwierdzić chęć zamknięcia miesiąca księgowego.

Drugi sposób tylko zamknie miesiąc księgowy, bez wykonywania dodatkowych operacji (zawsze istnieje możliwość otwarcia tego miesiąca księgowego w taki sam sposób w jaki został zamknięty).

Księga przychodów i rozchodów

Jeśli chodzi o "KPiR" działa to w sposób podobny jak w księdze handlowej, wystarczy wejść w zakładkę "księgowość" poniżej "KPiR", po pojawieniu się strony z księgowością wystarczy wybrać po lewej stronie z tabeli "Zestawienie podatkowe PIT". Pojawi się wówczas strona "zestawienie podatkowe PIT ...", przy każdym z miesięcy widnieje "otwarta kłódka", aby zamknąć miesiąc księgowy należy kliknąć na "kłódkę", po kliknięciu na "kłódkę" miesiąc księgowy zostaje "zamknięty". W każdej chwili jest możliwość otwarcia miesiąca księgowego, w taki sam sposób jak został on zamknięty. Wystarczy kliknąć na "zamkniętą kłódkę" i wówczas będzie miesiąc księgowy otwarty.

powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok