Jak zaksięgować zakup, który nie będzie stanowił kosztów uzyskania przychodów ?

Program wylicza podatek na podstawie rachunku zysków i strat - z niego pobiera pozycje dot. kosztów i przychodów i na tej podstawie określa miesięczną lub kwartalną zaliczkę na podatek.

Jeśli konto nie ma być brane pod uwagę przy obliczaniu podatku, to należy oznaczyć je jako konto "niestanowiące kosztów uzyskania przychodu". Aby takie konto skonfigurować należy wejść w zakładkę "księgowość" > "konfiguracja" > "plan kont". Rodzaj konta wtedy musi być "wynikowy" i podpięty pod RZiS.

Uwaga ! Jeżeli konto ma być konto NKUP, to musi być odznaczona opcja "konto stanowiące koszty uzyskania przychodów". Jeżeli konto byłoby KUP, to wtedy należy zaznaczyć to pole.

Jeśli konto będzie już ustawione jako NKUP można przejść do księgowania faktury.

W domyślnym planie kont znajduje się konto 403-2 - usługi obce niestanowiące kosztu uzyskania przychodu, można na nie spojrzeć i w taki sam sposób skonfigurować konto, które chcemy użyć do swojej operacji.

Można także stworzyć szablony dla takich księgowań, aby to zrobić należy wejść w zakładkę "księgowość" > "konfiguracja" > "szablony dokumentów księgowych" i na podstawie szablonu już dodanego, który jest domyślnie ustawiony, stworzyć swój szablon, uwzględniając konto wcześniej skonfigurowane w planie kont (NKUP). Tak stworzony szablon należy zapisać a następnie podczas wprowadzania faktury należy pamiętać, aby go wybrać przed zapisaniem dokumentu.

powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok