Zniesienie obowiązkowych składek ZUS dla przedsiębiorców – co to dla nich oznacza?

Opublikowano: 16.09.2019
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej przynosi wielu osobom odpowiednie profity, pozwalając im albo na samodzielne utrzymanie się z wykonywanych zleceń, albo stanowiąc dla nich istotne wsparcie budżetu domowego. Wielu ludzi wykazuje się ogromną kreatywnością w różnych dziedzinach życia gospodarczego. Mimo to ostatecznie nie decydują się one na założenie swojej firmy, a to ze względu na niebagatelne koszty z tym związane. Przyszli przedsiębiorcy z reguły najbardziej obawiają się składek ZUS, które – zwłaszcza w przypadku małych i średnich firm – pochłaniają znaczną część ich dochodów. W ostatnim czasie wprowadzono szereg rozwiązań, mających na celu zredukowanie wspomnianych obciążeń (np. stawki ZUS uzależnione od realnie osiąganych dochodów). Pojawiły się jednak również propozycje całkowitego zniesienia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców.

Propozycja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw


W 2019 roku weszła w życie uchwalona przez polski rząd Konstytucja dla Biznesu. Zgodnie z zawartymi w niej wytycznymi powołano do życia urząd Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Pierwszym takim rzecznikiem został Adam Abramowicz, którego zasługą stało się wprowadzenie regulacji odnoszących się do prawa małych i średnich przedsiębiorców do opłacania składek ZUS, których kwota jest uzależniona od osiąganych zysków. Jakiś czas temu rzecznik przedstawił kolejną propozycję ułatwień dla przedsiębiorców poprzez zmniejszenie ciążących na nich zobowiązań finansowych. Tym razem jest ona ukierunkowana na zwolnienie właścicieli firm z konieczności obligatoryjnego opłacania składek ZUS.

Jak miałoby to wyglądać w praktyce?


Przy opracowywaniu szczegółów nowych rozwiązań rzecznik wziął pod uwagę regulacje prawne obowiązujące od wielu lat w niemieckim ustawodawstwie. Zgodnie z nimi osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mają możliwość całkowitej rezygnacji z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (ubezpieczenia zdrowotne w dalszym ciągu pozostają obowiązkowe). W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy dopiero rozwijają swoją działalność gospodarczą i nie osiągnęli jeszcze z tego tytułu zbyt wysokich dochodów, mogą ograniczyć swoje wydatki na ubezpieczenia jedynie do składek zdrowotnych, przeznaczając zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na przykład na dalszy rozwój firmy i nowe inwestycje. Dopiero po osiągnięciu odpowiednich zysków przedsiębiorca może samodzielnie zadeklarować chęć opłacania również składek na ubezpieczenia społeczne, odkładając tym samym pieniądze na swoją emeryturę. Trzeba bowiem mieć świadomość, że właściciele firm, którzy nie opłacają wspomnianych składek, nie mogą liczyć na otrzymanie w późniejszym czasie emerytury. Omówione rozwiązania od wielu lat sprawdzają się w Niemczech, zgodnie z zamierzeniami pomysłodawcy w niedługim czasie powinny zostać one wprowadzone również w Polsce. Za ich faktycznym wprowadzeniem przemawiają przede wszystkim korzyści związane z przyspieszeniem rozwoju gospodarczego w kraju, a także zmniejszeniem nadmiernych obciążeń finansowych nałożonych na przedsiębiorców, którzy z uwagi na nie niejednokrotnie zmuszeni są pracować przede wszystkim na obowiązkowe opłaty.

Kiedy zostaną wprowadzone nowe rozwiązania?


W pierwotnym zamierzeniu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw projekt nowej ustawy miał zostać przedstawiony w polskim sejmie już w maju 2019 roku. Jak do tej pory, nie został on jednak zaprezentowany posłom. Mimo wszystko wydaje się jednak, że jest to już kwestia niedługiego czasu, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę dotychczasowe poczynania rzecznika w zakresie systematycznego zmniejszania obciążeń finansowych blokujących możliwości rozwojowe przedsiębiorstw. Pewnym sukcesem zakończyła się reforma zmniejszająca kwotę składek na ubezpieczenie społeczne dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy spełniają określone prawem wymagania. Nie ma zatem powodu przypuszczać, że w tym wypadku byłoby inaczej.

Co na ten temat mówią przedsiębiorcy?


Nowe rozwiązania prawne niewątpliwie oznaczają szereg korzyści dla samych przedsiębiorców. Dzięki nim wiele małych i średnich firm zyskuje realną szansę na przetrwanie na rynku, a nawet dynamiczny rozwój swojej działalności. Trzeba bowiem mieć świadomość, że obecnie duża część przedsiębiorstw ze względu na zbyt duże obciążenia finansowe związane z koniecznością opłacania składek na ubezpieczenia społeczne zmuszona jest zakończyć swoją działalność. Po wprowadzeniu nowych rozwiązań taki problem właściwie zostałby zupełnie zlikwidowany, to do przedsiębiorców należałaby bowiem decyzja, czy mają oni opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe czy też nie.
Z drugiej jednak strony warto uświadomić sobie również, że w tej sytuacji właściciele firm nie mogliby liczyć na pobieranie emerytury z państwowego systemu ubezpieczeń po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Dlatego też rozwiązanie to wydaje się odpowiednie, ale tylko w określonych okolicznościach.Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok