Jak zaksięgować koszt aby w jednym okresie wchodził w koszty bilansowo, a podatkowo w innym?

W tym celu musimy utworzyć w planie kont dwa oddzielne konta, jedno bilansowe, drugie podatkowe. Warto zwrócić uwagę na sposób konfiguracji kont kosztowych:

Opcja: "konto przychodowe lub kosztowe stanowiące koszty uzyskania przychodów" (konto "KUP")
- ustawienie na koncie księgowym tej opcji spowoduje, że saldo konta wejdzie do RZiS i zostanie użyte do obliczenia podatku CIT,
- jeśli opcja ta nie będzie ustawiona, to saldo konta wejdzie do wyłącznie do RZiS.

Opcja "przychód/koszt wyłącznie podatkowy":
- ustawienie na koncie księgowym tej opcji spowoduje, że saldo konta zostanie użyte wyłącznie użyte do obliczenia podatku CIT, bez względu na ustawienie innych opcji.

Jedno z kont konfigurujemy więc jako podatkowe, zaznaczając w nim opcję "przychód/koszt wyłącznie podatkowy". Na tym koncie będziemy księgować wyłącznie koszty podatkowe (które nie są bilansowe). Księgowania z takiego konta wejdą wyłącznie do naliczenia podatku CIT.

Drugie z kont skonfigurujemy jako kosztowe bilansowe, odznaczmy na nim opcję "konto przychodowe lub kosztowe stanowiące koszty uzyskania przychodów" (tzn. opcja nie ma być zaznaczona). Opcji "przychód/koszt wyłącznie podatkowy" również nie zaznaczamy. W ten sposób konto będzie wchodziło w RZiS, ale nie będzie uwzględniane przy obliczeniach podatku.

Po wprowadzeniu zmian na kontach pamiętajmy o ich zapisaniu.

powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok