Nota korygująca - co to?

Co to jest nota korygująca?

Nota korygująca to po prostu dokument, który ma korygować fakturę początkową, a więc pierwotną. Jest bardzo często kojarzony z pojęciem faktury korygującej, ponieważ odnosi się również do pojęcia korekty. Jednakże nota korygująca różni się znacząco od faktury korygującej, przede wszystkim faktem wystawienia dokumentu przez wyznaczoną osobę. Notę korygującą może wystawić tylko nabywca, a nie sprzedawca – jak ma się to w przypadku faktury korygującej.

Samo wystawienie noty przez nabywcę nie jest wystarczające. Potrzebna jest jeszcze akceptacja ze strony wystawcy faktury — potwierdzenie przez sprzedawcę, iż faktycznie otrzymana przez nabywcę faktura pierwotna posiada błędne dane. Dodatkowo sam sprzedawca, dzięki takiej informacji może nanieść poprawki w swojej bazie.

Jakie dane musi zawierać nota korygująca?

Nota korygująca służy głównie do poprawiania drobnych błędów na fakturze jak dane osobowe (imiona, nazwiska, adresy). Nie ma możliwości poprawienia notą korygującą ceny produktu, stawki VAT, ilości, miary itp.

Według przepisów prawa na nocie korygującą muszą znaleźć się minimum takie dane jak:

Więcej szczegółów na:

Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok