KONTAKT


Enadis sp. z o.o.
ul.Morska 149 U2
Gdynia 81-222
Infolinia:
22 350 64 30
pn - pt: 8:30 - 16:30
Opublikowano: 07.12.2021
Treść nowego art. 16 ust. 1 pkt 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że do kosztów uzyskania przychodów nie będzie można zaliczać kosztów poniesionych przez podatnika będącego spółką w związku ze świadczeniem wykonywanym przez podmiot powiązany bezpośrednio, lub pośrednio z podatnikiem, lub ze wspólnikiem (akcjonariuszem) podatnika, jeżeli poniesienie tego kosztu stanowiło będzie tzw. ukrytą dywidendę.
Ustawa jasno określa kiedy mamy do czynienia z ukrytą dywidendą, mówi o niej w trzech przypadkach:
Uzasadnienie do projektu ustawy wprowadzającej dodatkowe ograniczenia wskazuje na następujące formy tzw. ukrytej dywidendy:
Wyłączeniu z kosztów mają zatem podlegać m.in. transakcje sztuczne, nieuzasadnione ekonomicznie, o nierynkowych cenach. Zmiana przepisów ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie procedury wyciągania zysków ze spółek, jednak w przypadku osiągania przez podmiot zysku, a koszty związane z transakcjami z podmiotami powiązanymi nie przekraczają jego wartości, to ww. przepisów nie stosuje się.
Ustawa wskazuje również wyłączenia z ograniczenia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, kosztów poniesionych przez podatnika w ramach podmiotu powiązanego. Nie będzie miało ono zastosowania do każdego rodzaju kosztów. Przepisy jasno wskazują, że wyłączenie dotyczy tych kosztów, dla których został spełniony przynajmniej jeden z warunków:
Zgodnie z art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT oraz analogicznym art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT podmioty powiązane są charakteryzowane przez jedno z czterech kryteriów:
Powyższe kryteria jasno wskazują na to, że powiązanie podmiotów w rozumieniu ustawy nie dotyczy jedynie powiązania kapitałowego, a szerokiego zakresu powiązań.
Znaczący wpływ w rozumieniu ustawy ma miejsce w momencie, gdy jeden z nich spełnia jedno z kryteriów: udziałów (posiada bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25% udziałów w kapitale), praw głosu (25% głosów w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających) lub zysku (25% udziału w zyskach). Co więcej, dwa podmioty, które nie są powiązane bezpośrednio, mogą być powiązane poprzez podmiot trzeci, spełniający w kontekście tych dwóch podmiotów jedną z wyżej opisanych przesłanek powiązania podmiotów.
O powiązaniach pomiędzy podmiotami decydują również powiązania rodzinne: pozostawanie w stosunku małżeństwa, lub pokrewieństwa, lub powinowactwa do drugiego stopnia. Sam fakt wystąpienia powiązania rodzinnego determinuje wystąpienie powiązania pomiędzy podmiotami. Powiązanie pomiędzy podmiotami ma również miejsce w momencie wywierania wpływu osoby fizycznej na decyzje gospodarcze podmiotu.
Do powiązania podmiotów może doprowadzić również transakcja na rzecz podmiotu z raju podatkowego, wynosząca przynajmniej 100 tysięcy złotych.
Zgodnie z brzemieniem przepisów o podmiotach powiązanych w sytuacji, gdy pomiędzy podmiotami wystąpią relacje ustanawiane lub utrzymywane, które nie wynikają z potrzeb ekonomicznych, dochodzi do manipulowania strukturą właścicielską. Wówczas takie podmioty uznaje się za powiązane.
Źródła:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19920210086/U/D19920086Lj.pdf [dostęp: 2021.12.07]
https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/cit/cit/koszty/5344415,Polski-Lad-Ukryta-dywidenda.html [dostęp: 2021.12.07]