Jak wystawić pierwszą fakturę zaliczkową sprzedażową?

DODANIE PIERWSZEJ FAKTURY ZALICZKOWEJ
Aby wystawić fakturę zaliczkową, należy wejść w zakładkę „Sprzedaż”, następnie wybrać opcję „Dodaj nową fakturę”.

Po wykonaniu powyższej czynności pojawi się nowe okno, w którym należy wybrać rodzaj dokumentu. W tym celu trzeba wybrać w polu „Rodzaj dokumentu” z rozwijanej listy „Faktura zaliczkowa”.

Natomiast w polu „Zapłacono” należy wpisać kwotę zaliczki, którą otrzymaliśmy (np. 100 zł). Natomiast poniżej tej opcji znajduje się reszta pól do uzupełnienia — wpisuje się tutaj nazwę produktu/usługi, ilość, jednostkę, kwotę netto i brutto całości zamówienia (np. 500 zł).

Uwaga! Jeśli chcemy wystawić fakturę zaliczkową w walucie, to postępujemy identycznie, jak w przypadku powyżej, ale jako „Rodzaj dokumentu” wybieramy „Faktura zaliczkowa w walucie”. Resztę pól z kwotami uzupełnia się o kwoty w walucie, przede wszystkim należy tutaj wybrać kurs waluty w polu "Kurs waluty" -> kliknięcie tabeli na wybraną walutę spowoduje jej przeniesienie do ww. pola w formularzu.

DODANIE DRUGIEJ/OSTATNIEJ FAKTURY ZALICZKOWEJ LUB KOŃCOWEJ
Po dodaniu faktury zaliczkowej można dodać kolejną fakturę zaliczkową lub fakturę końcową.

Aby dodać kolejną fakturę zaliczkową lub końcową, należy na liście wszystkich dokumentów sprzedażowych, kliknąć ikonę „złotych pieniędzy z zielonym kółkiem i znakiem plus” w pierwszej kolumnie „Zapłacono”. Kolejne kroki zostaną uzupełnione przez system (pojawi się przede wszystkim kwota łączna zamówienia, kwota zapłacona i pozostała do zapłaty), należy sprawdzić uzupełnione dane, ewentualnie je zmodyfikować i na koniec zapisać.

Wybrana faktura zostanie wystawiona, dodana do listy dokumentów sprzedażowych.
1. Jeżeli była to ostatnia faktura zaliczkowa, to wszystkie kwoty w drugiej kolumnie "Zapłacono" na liście, oznaczą się na kolor zielony. Oznaczać to będzie, że wszelkie płatności z faktur zostały rozliczone.
2. Jeżeli jednak zostanie wystawiona faktura końcowa, to kwoty nie zostaną oznaczone na zielono, ponieważ faktura końcowa będzie oznaczona na kolor czerwony. Oznaczać to będzie, że należy ręcznie dodać płatność do faktury końcowej, gdy klient opłaci ostatnią kwotę zamówienia. Po dodaniu płatności, kwoty oznaczą się na zielono, jak w pierwszym (ww.) przypadku.

---------------------
UWAGA!
Fakturę zaliczkową wystawiamy wyłącznie w sytuacji, gdy otrzymaliśmy już zaliczkę od kontrahenta, lub w danej chwili mamy ją otrzymać. Faktura zaliczkowa jest potwierdzeniem przyjęcia części gotówki (wg przelewu lub innej formy płatności).

Faktury zaliczkowej nie wystawia się w przypadku:
- jeżeli klient wpłacił całą kwotę danego zamówienia (czyli w sytuacji, gdy kontrahent nie będzie już nic więcej płacił za dane zamówienie). W danym przypadku należałoby wystawić zwykłą fakturę VAT, a nie zaliczkową.
- jeśli nie otrzymaliśmy jeszcze płatności, która ma dopiero nastąpić. W danym wypadku powinniśmy wystawić zwykłą fakturę VAT.

powrót do pytań
~wojtek 23.03.2023 21:42 Jak wprowadzić fv zaliczkową np 1.000 euro (zakup towarów z niemiec) na towary za 20.000euro gdy nie znamy faktycznie końcowej ilości i rodzaju produktów.
Jest to zaliczka z 1 pozycją "uruchomienie produkcji".
Następnie dostaję fv końcową z ilością i rodzajem produktów "a", "b", "c" itd. ale kwota końcowa to 18.000 czyli dopłacam finalnie 17.000.
Przy kliknieciu zlotych pieniędzy i wystawianiu fv końcowej nie mogę wybrać faktycznych produktów ani ich ilości. Jak powinienem był wprowadzić fv zaliczkową i końcową?
Dodatkowo jak odklikać ustawienia dla "vatu" (wewnątrz wspólnotowa dostawa towarów,)
#1

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok