Jak dodać płatność do faktury Pro Forma?

Do faktur Pro Forma nie powinno się dodawać płatności, ponieważ jeśli dodamy płatność również do faktury właściwej, to płatności by się zdublowały w programie (byłaby dodana płatność za Pro Formę, a druga za fakturę).

Po zapłaceniu Faktury Pro Forma należy wystawić z niej fakturę VAT i wpisać w w polu "zapłacono" kwotę zapłaconą. Jeśli termin płatności ustawiony zostanie na zero, to pole "zapłacono" samo ustawi się na całą kwotę faktury. Można oczywiście płatność dodać też później, poprzez ikonkę "dodaj płatność" przy danym dokumencie, w "opcjach".

Jeśli chcemy oznaczyć fakturę Pro Forma jako zapłaconą, możemy dokonać tego już na liście faktur. W tym wypadku należy oznaczyć okienko "zapłacona" tzw. "ptaszkiem", i następnie na dole strony (w dolnej części okna przeglądarki) kliknąć przycisk "zapisz". Wówczas faktura Pro Forma będzie pokazywała się jako zapłacona.

powrót do pytań
~Robert 27.09.2022 11:37 Skoro tak jest że Pro-forma jest zapłacona i posiada numer który jest nadany jako kolejny i wpisany w przelewie przez klienta to jak wytłumaczyć fakt że Faktura jest zapłacona skoro posiada inny numer kolejny? Nie ma podwójnej płatności a na koncie nie ma płatności za Fakturę a jest jedynie za Proformę. Czy nie można zostawić na fakturze przelew i podpiąć do Proformy pod Fakturę?
#1
Systim.pl 26.10.2022 16:01 Nie ma żadnego przepisu, który mówiłby, że faktura musi być zapłacona przelewem z podaniem dokładnego numeru tejże faktury. Jest to wręcz niemożliwe jeśli faktura jest wystawiana po wpłynięciu płatności.

Pro forma jest tylko dokumentem w którym zapraszamy kogoś do wykonania płatności, wskazując mu tytuł płatności, kwotę, numer konta, ew. inne ustalenia. Dokumentu tego nie księgujemy.
#2

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok