Jaki rejestr wybrać przy rozliczeniach VAT sprzedaż/zakup ?

Aby w sposób prawidłowy dokonać opodatkowania usług, w szczególności podatkiem VAT, ważne jest właściwe określenie miejsca ich świadczenia. Będzie to ważny punkt do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT, a więc konieczności rozliczenia podatku VAT należnego. Prawidłowe ujęcie takiej transakcji znajdzie swoje odzwierciedlenie w deklaracji rozliczeniowej miesięcznej/kwartalnej. Zostały przedstawione przykłady takich operacji, z którymi mamy często do czynienia na co dzień.

1. Sprzedaż usług poza UE np. Wielka Brytania

- w takiej sytuacji wybieramy opcję w rejestrze VAT "sprzedaż poza terytorium kraju", która wejdzie do pozycji C. 2 w deklaracji.

2. Sprzedaż usług do kraju Unii (podmiot jest VAT - owcem, odwrotne obciążenie)

- kiedy mamy do czynienia z taką sytuacją należy w rejestrze VAT wybrać opcję "sprzedaż usług poza terytorium kraju - VAT rozliczany przez usługobiorcę" - pozycja ta wejdzie do kolumny C. 2 i C. 2a w deklaracji.


Ważnym czynnikiem prawidłowego rozliczenia podatku od importu i eksportu usług jest ustalenie miejsca świadczenia. Podatek rozliczany jest co do zasady w kraju, w którym znajduje się miejsce świadczenia usługi. Szczegółowe zasady ustalania miejsca świadczenia zawarte są w art. 28a do 28o ustawy o VAT. W przypadku świadczenia usług dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, miejscem świadczenia jest kraj usługodawcy.


1. Zakup usług z UE od podatników VAT – odwrotne obciążenie

- w takim przypadku księgowanie operacji w sekcji rejestr VAT można ująć, jako "import usług od podatników VAT (podatek należny i naliczony)" - rodzaj pojawi się w pozycji C. 12 i D.2. pole 49 w deklaracji.

2. Zakup usług od kontrahenta z UK (poza Unią)

- w momencie zakupu usług od kontrahenta spoza Unii można wybrać opcję "import usług VAT należny i naliczony", która wejdzie do pozycji C.11 i D.2. pole 49.

powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok