Jak zaimportować wyciągi bankowe?

W programie dostępne są dwie opcje importu wyciągów bankowych, zależnie od tego, z jakich modułów programu korzystamy.

I. Jeśli korzystamy tylko z modułu "sprzedaż" np. do wystawiania faktur, to jest możliwość wgrania wyciągu bankowego, aby płatności przychodzące od klientów powiązać z fakturami i oznaczyć je jako zapłacone. Nie trzeba jednak wyciągów tu importować. Wystarczy przy danej fakturze kliknąć opcję "dodaj płatność" i wprowadzić dane płatności. Można też przejść do zakładki "płatności" i tutaj wprowadzić płatność, a następnie powiązać ją z wybraną fakturą.

Jeśli jednak chcemy zaimportować płatności do modułu sprzedaż, aby powiązać je z fakturami, to wejdźmy do zakładki płatności, tutaj wybierzmy opcję "importuj wyciągi bankowe". Następnie z listy banków wybierzmy nasz bank. Wskazany tam będzie format w jakim musi być wyciąg bankowy. Wyciąg w takim formacie pobieramy z banku i załączamy w Systim wybierając przycisk "przeglądaj" i klikamy "importuj".

Przelewy zostaną po potwierdzeniu zapisane.

Jeśli program znajdzie kontrahenta (z zakładki "kontrahenci") o takiej samej nazwie i/lub numerze konta bankowego, to automatycznie przypisze daną płatność do tego kontrahenta. Pod warunkiem jednak, że będzie dokładnie jeden taki kontrahent. Jeśli nie, to program przeszuka również płatności, by zobaczyć czy był kontrahent z dokładnie takim samym opisem nadawcy lub numeru rachunku bankowego. Jeśli program nie znajdzie takiego, lub znajdzie ich więcej niż jeden, to nie przypisze ich do żadnych kontrahentów. Należy wejść w edycję kontrahenta i zrobić to ręcznie.

II. Jeśli korzystamy z modułu "pełna księgowość" to księgowanie wyciągów dostępne jest w opcji „importuj wyciągi bankowe”, która znajduje się w module „KH” -> inne operacje -> importuj wyciągi bankowe. W module "KPiR" i "Ryczałt" import wyciągów nie jest dostępny gdyż w tych rodzajach prowadzenia księgowości wyciągi bankowe nie są księgowane.

Okno importu składa się z 3 części. W pierwszej należy wybrać, skąd dane do księgowania mają zostać pobrane - z banku czy z modułu Płatności.

W zależności od tego, jaki rodzaj zostanie wybrany przy polu „skąd”, pokażą się odmienne dane:
1. Jeśli zostanie wybrany „bank”, to w drugiej części trzeba wskazać plik z wyciągiem bankowym oraz wybrać z listy bank, z którego wyciąg pochodzi.
2. Jeśli natomiast wybrano „płatności”, należy wskazać zakres dat, z którego mają zostać pobrane płatności (jeśli wcześniej dodaliśmy je do modułu sprzedaż, zakładka płatności, to można je stamtąd pobrać)

W ostatniej części okna importu dostępny jest wybór kont księgowych po stronie MA i WN, które zostaną domyślnie przypisane do wpłaty, jak i wypłaty środków. Standardowo wpisujemy tam odpowiednio:
WN MA
130 201-1-x
202-1-x 130

Po uzupełnieniu wszystkich pól należy kliknąć przycisk „importuj”. Następnie zobaczymy okno księgowania wyciągu bankowego z wypełnionymi operacjami księgowania (opis, data, kwota, konta księgowe). Każda operacja będzie miała przyporządkowane takie konta, jakie wskazano na ekranie importu.

Jeśli program znajdzie kontrahenta (z zakładki "kontrahenci") o takiej samej nazwie i/lub numerze konta bankowego, to automatycznie przypisze daną płatność do tego kontrahenta (tzn. zmieni konto np. z 201-1-x na np. 201-1-20, gdzie "20" jest numerem tego kontrahenta). Pod warunkiem jednak, że będzie dokładnie jeden taki kontrahent. Jeśli nie, to program przeszuka również płatności, by zobaczyć czy był kontrahent z dokładnie takim samym opisem nadawcy lub numeru rachunku bankowego. Program sprawdzi również czy było księgowanie z dokładnie takim samym numerem rachunku. Jeśli program nie znajdzie takiego, lub znajdzie kilka takich kontrahentów (lub kilka płatności/księgowań przypisanych do różnych kontrahentów), to nie przypisze ich do żadnych kontrahentów. W takim wypadku należy ręcznie wybrać w formularzu konto i kontrahenta.

Ostatnim krokiem jest kliknięcie „zapisz”, które spowoduje zapisanie dokumentu księgowego.


powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok