W jakiej dacie zaksięgować faktury w KPiR?

Data zaksięgowania jest zależna od tego z jakiej metody ewidencjonowania kosztów korzysta przedsiębiorca.

Przychody księgowane są pod tą samą datą - datą wystawienia faktury. Tylko koszty księgowane są w innej dacie, zależnej od metody ewidencjonowania.

1. METODA KASOWA:
a). Przychód - wpisuje się do księgi w dacie wystąpienia wcześniejszego zdarzenia:
- data sprzedaży towaru, wykonania usługi
- data wystawienia faktury sprzedaży,
- data uregulowania należności ( "data uregulowania" należności nie stanowi daty księgowania, jeśli zapłata stanowi przedpłatę lub zaliczkę).
b). Koszty — wpisuje się do księgi w dacie poniesienia, tj. dacie wystawienia przez kontrahenta faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania poniesionego kosztu (wydatku) - art. 22 ust. 6b ustawy o pdof.

2. METODA MEMORIAŁOWA:
a). Przychód — wpisuje się do księgi w dacie wystąpienia wcześniejszego zdarzenia:
- data sprzedaży towaru, wykonania usługi
- data wystawienia faktury sprzedaży,
- data uregulowania należności ( "data uregulowania" należności nie stanowi daty księgowania, jeśli zapłata stanowi przedpłatę lub zaliczkę).
b). Koszt - tutaj koszty wpisuje się w różnych datach, w zależności od tego, jak są powiązane z przychodem. Mianowicie:
- koszty "pośrednio" związane z przychodami — ujmuje się w dacie poniesienia, czyli w dacie wystawienia faktury. Jeżeli jednak koszt dotyczy różnych lat podatkowych - dzieli się je i księguje do osp.okresu - roku podatkowego, (np. usł. telefoniczne - abonament za 01/2017 a usługi za 12/2016 - na jednej f-rze. Należy podzielić tę f-rę i zaksięgować część do 2016 część do 2017r. Podkreślamy, że tylko na przełomie roku tak robimy, w ciągu roku - koszt w dacie wystawienia f-ry --- art. 22 ust. 6b updof.
- koszty "bezpośrednio" związane z przychodami - ujmuje się w dacie osiągnięcia odpowiadających im przychodów.


powrót do pytań
Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok