Jak wprowadzić do programu składki ZUS właściciela?

1. Na początek należy zaksięgować składkę za Fundusz Pracy do KPiR. Wchodzimy w tym celu do modułu "księgowość" następnie w zakładkę "KPiR" i dodajemy nowy wpis księgowania.

2. Następnie należy w module "księgowość" wejść w opcję "składki ZUS" i wpisać składkę zdrowotną.

3. Pozostałe składki ZUS można albo zaksięgować (jak w pkt.1) albo wpisać również w opcji "Składki ZUS" (pkt. 2). Jednakże należy pamiętać, aby nie księgować ich w dwóch miejscach - nie można pozostałych składek zaksięgować w KPiR i w opcji "Składki ZUS".

Wprowadzone zapłacone składki właścicieli zaksięgowane do KPiR znajdą się tylko w KPiR, natomiast cała reszta zarejestrowanych składek (poprzez opcję "Składki ZUS") nie pojawi się w KPiR. Tak więc uzupełnienie danych w okienku "Składki ZUS" nie powoduje przeniesienia danych do KPiR.

4. Wszystkie wprowadzone składki zostaną uwzględnione przy naliczaniu podatku, co będzie widoczne na deklaracjach oraz w "zestawieniu podatkowym PIT".

Oznacza to, że wszystkie zaksięgowane zapłacone składki ZUS zostaną przeniesione do deklaracji i zestawienia podatkowego PIT. Z wprowadzonych danych będzie można utworzyć ww. dokumenty.

Podsumowując:
- zaksięgowane dane w KPiR + w zakładce "składki ZUS" => na ich postawie tworzy się deklarację PIT 36 i PIT 36 L.
- zaksięgowane dane w KPiR + zakładce "składki ZUS" => na ich podstawie tworzy się zestawienie podatkowe PIT, i obliczane są zaliczki na podatek.

powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok