Kto musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?

A) Odliczenie VAT - 100% (samochód do użytku firmowego)
- JEŻELI właścicielem pojazdu jest firma/leasing i zostało
wybrane odliczenie VAT w stawce 100%, a więc pojazd używany jest tylko do celów firmowych, to oznacza, iż należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, jednakże nie księguje się jej! Natomiast jeżeli przy tym samym wyborze odliczenia 100% właścicielem jest pracownik/właściciel firmy to również należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów , ale w tym wypadku należy ją księgować!

W związku z powyższym nieważne kto jest właścicielem pojazdu (firma/leasing, czy pracownik/właściciel firmy) , jeżeli wybrany został typ użytkowania pojazdu w celach firmowych (odliczenie 100% VAT), to należy zawsze prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Pamiętając przy tym jednak, iż jeśli właścicielem jest firma to nie musi jej księgować. Natomiast musi księgować ją właściciel określony jako "pracownik/właściciel firmy".

B) Odliczenie VAT – 50% (samochód do użytku w celach mieszanych)
- JEŻELI wybraliśmy jako właściciela pracownika/właściciela firmy, a odliczenie
VAT w stawce 50%, a więc pojazd używany jest do celów mieszanych (firmowych i prywatnych), to należy co miesiąc prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów, tzw. „kilometrówkę” oraz należy ją co miesiąc księgować!
- JEDNAKŻE jeżeli właścicielem pojazdu jest firma/leasing i pojazd używany jest do celów mieszanych ze stawką 50%, nie trzeba prowadzić kilometrówki ani jej księgować!

W związku z powyższym, jeżeli wybrany został właściciel jako firma/leasing, to nie ma obowiązku prowadzenia przebiegu pojazdu (w tym również księgowania jej). Jednakże w przypadku, gdy właścicielem jest już pracownik/właściciel firmy (a więc jest to prywatny samochód danej osoby), to należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu wraz z jej księgowaniem co miesiąc.

Podsumowując, prowadzić ewidencje musi obowiązkowo każdy oprócz sytuacji, gdy właścicielem pojazdu jest firma z wybranym odliczeniem VAT 50% - tutaj nie prowadzi się ewidencji. Jednakże należy tutaj podkreślić, że w każdym wypadku należy dodatkowo tę ewidencję jeszcze księgować - z tego obowiązku zwolniony jest tylko pojazd zakupiony na firmę, który nie musi księgować ewidencji.


powrót do pytań
Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok