Jak wystawić kolejną fakturę zaliczkową/końcową?

Po wystawieniu pierwszej faktury zaliczkowej można następnie wystawić do niej kolejną fakturę zaliczkową lub fakturę końcową. Kolejna faktura zaliczkowa wystawiana jest w momencie, gdy klient ponownie wpłaci kolejną zaliczkę (lub kolejną transzę płatności).

FAKTURA ZALICZKOWA
1. Najpierw należy odnaleźć ostatnią fakturę zaliczkową na liście wszystkich faktur sprzedażowych. Przy danej pozycji faktury w kolumnie „Zapłacono” pojawi się dodatkowa ikonka opcji (złote pieniążki z okrągłym, zielonym znakiem plusa). Po kliknięciu ww. ikony ukaże się nowe okno z formularzem wystawiania kolejnej faktury zaliczkowej. W formularzu tym uzupełniamy pole „zapłacono” - wpisując w nim wpłaconą kwotę i zatwierdzamy wszystko poprzez przycisk „Zapisz”

Można wystawić dowolną ilość kolejnych faktur zaliczkowych — tak długo, jak klient wpłaca kolejne zaliczki. Łączna kwota zaliczek nie może jednak przekroczyć wartości całego zamówienia, podanego na pierwszej fakturze zaliczkowej.

Ostatnią fakturą w ciągu faktur zaliczkowych może być albo faktura zaliczkowa, albo faktura końcowa.

FAKTURA KOŃCOWA
2. Aby wystawić fakturę końcową, należy odnaleźć ostatnią fakturę zaliczkową na liście faktur sprzedażowych. Przy danej fakturze w kolumnie „Zapłacono” również pojawi się ikonka (tak jak w przypadku powyżej) i po kliknięciu system ukaże okno z formularzem wystawiania faktury zaliczkowej. W formularzu tym klikamy na pierwsze pole „Rodzaj dokumentu” i wybieramy rodzaj, jako Faktura końcowa (FV). W podanym oknie kwota „do zapłaty” uzupełniona zostanie automatycznie na kwotę, która pozostała jeszcze do zapłaty i pełnego rozliczenia faktury.

Faktura końcowa oznacza, że jeszcze nie otrzymaliśmy związanej płatności, ale wysyłamy fakturę klientowi, aby ją opłacił. Jest to zwykła faktura VAT, jednakże zawiera ona informacje o wpłaconych wcześniej zaliczkach i fakturach zaliczkowych — na wydruku.

powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok