Czy jest możliwość, aby data odliczenia uzupełniała się automatycznie przy księgowaniu?

W niektórych przypadkach przy księgowaniu faktur zakupu automatycznie uzupełnia się "data odliczenia" i faktura trafia do rejestru VAT. Z drugiej strony może zdarzyć się sytuacja, iż trzeba będzie uzupełnić tę datę samodzielnie (ręcznie), bo system nie będzie jej uzupełniać z pewnych przyczyn - jakich?

Poniżej wyjaśniamy zasadę ww. działania system pd względem uzupełniania automatycznie daty odliczenia w księgowości - prowadzonej w formie KPiR.

1. Jeśli na koncie jest włączona metoda kasowa VAT, to data odliczenia w księgowaniu faktury zakupowej pojawi się tylko wtedy, gdy cała faktura będzie opłacona​.
2. Jeśli natomiast włączona jest metoda memoriałowa, to data odliczenia zostanie ustawiona na:
- datę wprowadzenia faktury, jeśli miesiąc nie został jeszcze zamknięty,
- pierwszy dzień otwartego miesiąca wśród 2-óch kolejnych miesięcy, jeśli ustawiliśmy rozliczanie VAT w trybie miesięcznym lub 6-ciu kolejnych miesięcy, jeśli ustawiliśmy VAT kwartalny, po miesiącu wprowadzenia faktury,
- pusta, jeśli nie znaleziono otwartego miesiąca wśród tych wymienionych wyżej.


Uwaga! Przy księgowaniu w formie KH sytuacja wygląda tak samo, jak powyżej. Jeśli na szablonie zostawi się puste pole "daty zaliczenia/odliczenia VAT" lub wpisze tam zmienną "DATA_ZALICZENIA", to będzie to działało tak samo jak w KPiR. Natomiast jeśli wpisze się inną zmienną, to data obliczania będzie inaczej.


powrót do pytań

Skomentuj
Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok