Czy jest możliwość, aby data odliczenia uzupełniała się automatycznie przy księgowaniu?

W niektórych przypadkach przy księgowaniu faktur zakupu automatycznie uzupełnia się "data odliczenia" i faktura trafia do rejestru VAT. Z drugiej strony może zdarzyć się sytuacja, iż trzeba będzie uzupełnić tę datę samodzielnie (ręcznie), bo system nie będzie jej uzupełniać z pewnych przyczyn - jakich?

Poniżej wyjaśniamy zasadę ww. działania system pd względem uzupełniania automatycznie daty odliczenia w księgowości - prowadzonej w formie KPiR.

1. Jeśli na koncie jest włączona metoda kasowa VAT, to data odliczenia w księgowaniu faktury zakupowej pojawi się tylko wtedy, gdy cała faktura będzie opłacona​.
2. Jeśli natomiast włączona jest metoda memoriałowa, to data odliczenia zostanie ustawiona na:
- datę wprowadzenia faktury, jeśli miesiąc nie został jeszcze zamknięty,
- pierwszy dzień otwartego miesiąca wśród 2-óch kolejnych miesięcy, jeśli ustawiliśmy rozliczanie VAT w trybie miesięcznym lub 6-ciu kolejnych miesięcy, jeśli ustawiliśmy VAT kwartalny, po miesiącu wprowadzenia faktury,
- pusta, jeśli nie znaleziono otwartego miesiąca wśród tych wymienionych wyżej.


Uwaga! Przy księgowaniu w formie KH sytuacja wygląda tak samo, jak powyżej. Jeśli na szablonie zostawi się puste pole "daty zaliczenia/odliczenia VAT" lub wpisze tam zmienną "DATA_ZALICZENIA", to będzie to działało tak samo jak w KPiR. Natomiast jeśli wpisze się inną zmienną, to data obliczania będzie inaczej.

powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!