Jak ustawić stawkę ryczałtu?

Wszystkie stawki ryczałtu ustalane są albo na etapie dodawania faktury, albo dodawania wpisu księgowego.

1. Jeżeli dodajemy najpierw fakturę w module Sprzedaż i Magazyn (np. w zakładce "Sprzedaż" i w module "Księgowość" mamy włączoną opcję automatycznego księgowania), to w zakładce "Księgowanie", mamy pole "Stawka ryczałtu", gdzie możemy wybrać odpowiednią stawkę.
Oczywiście pamiętając, że z listy możemy wybrać tylko taką stawkę, jaka dotyczy wybranego rodzaju przychodu (pole wyżej "Rodzaj przychodu").

Po wybraniu rodzaju przychodu i naszej stawki zapisujemy fakturę przyciskiem "Zapisz". Faktura zostaje dodana i automatycznie zaksięgowana w odpowiednie pozycje w module Księgowość — jeżeli mamy włączoną opcję automatycznego księgowania, jeżeli nie to wybieramy na liście ikonę opcje i "zaksięguj dokument".


2. Jeżeli jednak nie korzystamy z modułu Sprzedaż i Magazyn, czyli od razu dodajemy wpisy księgowe (bez dodania wcześniej faktury, jak w pkt. 1), to w module "Księgowość" uzupełniamy wszystkie odpowiednie pola o dane, przede wszystkim wpisujemy kwoty przy wybranej stawce ryczałtu (np. 5,5%).

powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok