Jak w systim uwzględnić PIT 0 dla młodych pracowników do 26 lat?

Zasady korzystania z zerowego PIT dla młodych pracowników do 26 roku życia są korzystne dla zatrudnionych na umowie o pracę, pracę nakładczą i zlecenie. Nie wszystkie wynagrodzenia i przychody objęte są zwolnieniem, a kwota wolna zależy od wynagrodzenia brutto.

Ulga ta kierowana jest do osób przed 26 rokiem życia.

Aby można było nie naliczać podatku danemu pracownikowi należy przy edycji danych pracownika zaznaczyć opcję "Oświadczenie pracownika, że wszystkie dochody zostaną objęte zwolnieniem z PIT" oraz podać datę urodzenia pracownika.

Trzeba więc wejść w zakładkę "Kardy i Płace" >> "kadry" >> "lista pracowników" i przy danym pracowniku należy kliknąć przyciskiem myszki na "opcję" z listy wybrać "edycja pracownika", odnaleźć funkcję do zaznaczenia, która znajduje się po prawej stronie w edycji pracownika. Następnie musimy zaznaczyć kwadracik "Oświadczenie pracownika, że wszystkie dochody zostaną objęte zwolnieniem z PIT" (kwadracik po zaznaczeniu powinien mieć kolor niebieski). Następnie musimy uzupełnić datę urodzenia pracownika, aby program wiedział do kiedy może naliczać podatek PIT według stawki 0%, a następnie zapisać zmiany (dany pracownik musi mieć dodaną umowę w systemie).


powrót do pytań
~Adam 08.09.2020 02:07 Kompletnie bez sensu. Nie można wystawić rachunku z ulgą bez stworzonej w SYSTIM umowy.
Polskie prawo dopuszcza umowy ustne, ergo, rachunek nie wymaga stworzenia pisemnej wersji umowy a więc jej rejestracja w SYSTIM nie powinna być warunkiem wystawienia rachunku z ulgą.
#1
Systim.pl 23.01.2021 11:06 Dodanie umowy w programie nie oznacza, że jest to umowa pisemna. Jest to jedynie wprowadzenie niezbędnych dla programu danych, aby program wiedział od kiedy do kiedy trwa umowa. Umowę ustną jak najbardziej również w ten sposób można wprowadzić, a w niektórych wypadkach wręcz jest to konieczne, np. żeby wprowadzić harmonogram i naliczać chorobowe od umów zlecenie.
#2

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok