Mechanizm podzielonej płatności (split payment)

Obowiązkowe zastosowanie split payment wystąpi, gdy łącznie spełnione zostaną poniższe warunki:
- obowiązek podatkowy, dostawa towarów bądź świadczenie usług i data wystawienia faktury przypada po 31 października 2019r.,
- wartość brutto transakcji będzie wynosiła powyżej 15 tys. zł lub równowartość tej kwoty,
- co najmniej jedna pozycja z faktury zawarta została w załączniku 15 znowelizowanej ustawy o VAT,
- sprzedawca oraz odbiorca są podatnikami, transakcja B2B, niezależnie czy nabywcą jest podatnik VAT czynny, lub zwolniony.
Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży, która spełni łącznie wyżej opisane warunki, będzie zobowiązany dodać informację na wystawionej fakturze „mechanizm podzielonej płatności”.

W jaki sposób dokonać tego w Systim ?

Aby na fakturze znajdowała się informacja "mechanizm podzielonej płatności" należy wystawiając fakturę odnaleźć opcję "dopisek", następnie należy ją rozwinąć i z listy wybrać "mechanizm podzielonej płatności".
Natomiast jeśli chodzi o widoczność dwóch rachunków bankowych na fakturze, należy jeden z rachunków wybrać podczas tworzenia faktury, natomiast drugi numer rachunku bankowego trzeba umieścić na stałe w szablonie. Wystarczy wejść w zakładkę "Ustawienia", po lewej stronie znajduje się niebieska tabela, z której trzeba wybrać "szablony dokumentów", z listy wszystkich szablonów należy wybrać odpowiedni szablon, który właśnie chcemy edytować. Przy wybranych szablonie klikamy myszką na "opcje" i z "opcji" wybieramy "pobranie szablonu" zapisujemy pobrany szablon na dysku i przechodzimy do edycji (szablon powinien być edytowany w programie Libre Office Writer). Następnie na szablonie nanosimy w dowolnie wybranym miejscu numer rachunku bankowego, zapisujemy zmiany i ponownie wracamy do zakładki "Ustawienia", skąd pobierany był szablon, z "opcji" przy wybranym szablonie wybieramy "zmiana szablonu" i wgrywamy zmodyfikowany szablon. Wszystko zatwierdzamy przyciskiem "zapisz". Od tej pory na fakturze będą pojawiały się dwa rachunki bankowe.

powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok