Jak dodać operacje zdefiniowane?

Aby dodać operacje zdefiniowane należy wejść w zakładkę "księgowość" > "konfiguracja" > "operacje zdefiniowane". Większość operacji jest dodana domyślnie na kontach, więc można dokonać ich edycji (przyporządkować konkretne konta). Natomiast jeśli chcemy wprowadzić jakąś nową operacje to należy kliknąć na "utwórz operacje", wyświetli się wówczas okienko do wprowadzenia: rodzaj dokumentu, nazwa operacji, konto WN i konto MA (należy przyporządkować numery kont). Po wypełnieniu wszystkiego zatwierdzamy zmiany poprzez ikonę "zapisz".

Następnie przechodzimy do zakładki "księgowość" > "KH" > "dodaj zapis". Pierwszą rzeczą jaką trzeba ustawić jest "rodzaj dokumentu" przykładowo wybieramy "wyciąg bankowy", potem uzupełniamy daty, opis, kontrahenta, następnie klikamy na zieloną ikonę "dodaj operację", otworzy się wówczas okno "wybierz operacje" zatem wybieramy z listy która się wyświetli operację, którą wcześniej dodaliśmy w konfiguracji i klikamy "dodaj". Poniżej w sekcji "księgowania" powinny pojawić się gotowe księgowania z odpowiednio wybranym wcześniej przez nas planem kont.

Należy pamiętać, że:

W zakładce "konfiguracja" > "Operacje zdefiniowane" widoczne są operacje zdefiniowane dla roku księgowego zaznaczonego jako "aktywny", np. jest to rok 2020. Nowo utworzona operacja zdefiniowana zostanie przypisana zatem do roku księgowego 2020. Przy edycji, lub tworzeniu nowego zapisu w księgach handlowych, dotyczącego roku 2020, nowo utworzona operacja zdefiniowana powinna się pokazać w "dodaj operację" > "operacja". Jeżeli wpis dotyczy roku 2019, to nowa operacja nie pojawi się, ponieważ nie jest przypisana do tego roku. Aby utworzyć operację do tego roku, należy w zakładce "konfiguracja" > "lata obrotowe i bilans otwarcia" zmienić rok 2019 na aktywny, następnie w zakładce "konfiguracja" > "operacje zdefiniowane" utworzyć nową operacje, która przypisze się do roku 2019 i będzie wyświetlała się przy wpisach z roku 2019.

Warto pamiętać, aby ustawić ponownie rok 2020 jako aktywny.

powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok