Jak sprawdzić dlaczego RZiS czy Bilans wylicza się błędnie?

Na początek zidentyfikuj co konkretnie jest błędne w bilansie czy RZiS. Gdy już wiesz jaka pozycja jest błędna (np. B.I) to wejdź w moduł Księgowość -> Konfiguracja -> i odpowiednio w "Układ Rachunku Zysków i Strat" bądź w "Układ Bilansu". W przypadku RZiS upewnij się, że do wszystkich nadrzędnych pozycji drzewka przypisane jest odpowiednie ustawienie w polu "rodzaj", tj. przychody, koszty, zysk/strata, podatek itd.

Następnie kliknij na ta wybraną pozycję drzewka. Po prawej stronie pokaże się informacja "Lista kont wchodzących w tę pozycję bilansu:" gdzie możesz podejrzeć, jakie konkretnie konta wliczane są do tej pozycji RZiS czy Bilansu. Jeśli dana pozycja nie zawiera takiej listy, może to znaczyć, że jej pozycje podrzędne ją zawierają. Pozycje podrzędne są sumowane na wydruku do pozycji nadrzędnej.

Należy tu sprawdzić, czy konta wliczane w daną pozycję są prawidłowe i kompletne. Zwłaszcza, czy są tu wszystkie konta jakie powinny w daną pozycję RZiS/Bilansu trafiać oraz czy nie ma tu kont, które nie powinny trafiać w daną pozycję. Jeśli tak jest, to należy je odpowiednio dodać usunąć.

Aby to zrobić przejdźmy do zakładki Księgowość -> Konfiguracja -> Plan kont. Tutaj wybieramy dane konto z drzewka i po kliknięciu na nie przechodzimy do edycji. Upewnijmy się, że dane konto w pozycji "Rodzaj" ma określone, czy jest to konto bilansowe czy wynikowe, czyli czy jego saldo będzie wchodzić do Bilansu czy do RZiS. Jeśli nie ma wchodzić nigdzie, to wybierzmy "nieujmowane w Bilansie ani RZiS". Poniżej można wybrać dokładnie w jaką pozycję saldo danego konta ma wchodzić. W ten sposób dla danego konta należy bądź wskazać jego uwzględnienie w RZiS/Bilansie, bądź je wyłączyć.

W kolejnym kroku upewnijmy się, że żadne z kont nadrzędnych lub podrzędnych nie wchodzi błędnie do innej czy do tej samej pozycji Bilansu/RZiS. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której zarówno dane konto wchodziłoby do danej pozycji Bilansu/RZiS, jak i jego konto podrzędne, co mogłoby spowodować dwukrotne sumowanie tych samych kwot.

Jeśli konta wchodzące w daną pozycję Bilansu/RZiS ustawione są prawidłowo, to ostatnią rzecz którą możemy sprawdzić są księgowania na kontach. Są dwa narzędzia, którym można sprawdzić dlaczego. Pierwszym z nich jest opcja w module Księgowość -> Raporty -> Operacje dla konta. Tutaj znajdziemy wszystkie księgowania na danym koncie (w przypadku RZiS - wraz z księgowaniem, które przenosi zbiorczy wynik operacji na koncie na konto "wynik finansowy". Należy się upewnić, że wprowadziliśmy wszystkie księgowania w danym roku i ich suma, oraz wynikające z niej saldo konta, są poprawne.

Druga opcja to raport "zestawienie obrotów i sald" który pokazuje, na jakim koncie jest jakie saldo na koniec roku. Takie salda dla danego konta, jakie pojawiają się w tym raporcie, trafią odpowiednio do RZiS czy Bilansu.

W przypadku RZiS należy pamiętać, że na koniec roku wykonujemy księgowania końca roku które zerują konta przychodowe i kosztowe, przenosząc kwoty przychodów i kosztów na konto "wynik finansowy". W związku z tym salda kont kosztowych i przychodowych na raporcie na koniec roku powinny być zerowe (bo zaksięgowane tam kwoty zostały wyksięgowane na konto "wynik finansowy"​). Jeśli jakieś konto nie jest zerowe, to znaczy, że księgowania końca roku nie zostały wykonane poprawnie.

Księgowanie końca roku wykonuje się na podstawie wzorcowego dokumentu, który można edytować w Księgowość -> konfiguracja -> szablony dokumentów księgowych -> zamknięcie roku księgowego. Jeśli do planu kont były dodawane jakieś konta, lub plan kont był w jakikolwiek sposób zmieniany, to trzeba też w tym szablonie takie konta uwzględnić. W przeciwnym wypadku księgowanie końca roku może nie być prawidłowe.
Należy też upewnić się, że prawidłowo ustawione jest konto "Wynik finansowy" w Księgowość -> Konfiguracja -> Konta domyślne (standardowo jest to konto 860). W planie kont dla konta "Wynik finansowy" powinna być również ustawiona opcja " podczas obliczania RZiS nie uwzględniaj kwot wyksięgowanych na to konto". Opcja ta nie powinna być ustawiona dla żadnego innego konta niż "Wynik finansowy"!

Jeśli wykonaliśmy więc już księgowania końca roku to pobierając Rachunek Zysków i Strat upewnijmy się, że zaznaczyliśmy opcję "dolicz kwoty wyksięgowane na wynik finansowy".

powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok