Czy można wprowadzić do programu rachunek do umowy o dzieło dla podatnika zwolnionego z PIT w związku z wiekiem 18-26 lat.

Tak zwana ulga dla młodych, czyli zwolnienie z naliczania podatku dochodowego przychodów osób poniżej 26. roku życia, wynika z art. 21 ust. 1 pkt. 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie ze wspomnianym przepisem ulga ta obejmuje:
- przychody ze stosunku służbowego,
- stosunku pracy,
- pracy nakładczej,
- spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, o których mowa w art. 13 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych


otrzymane przez podatnika do ukończenia 26 r. ż. (istotna jest data wypłaty) do wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.
Katalog przychodów do których można zastosować ulgę dla młodych jest katalogiem zamkniętym. Nie ma w nim umowy o dzieło.W związku z powyższym Systim nalicza podatek od umowy o dzieło, gdyż przychód z tej umowy nie może skorzystać z ulgi zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 148 w/w ustawy.

powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok