Dlaczego występują groszowe różnice pomiędzy zapisem w rejestrze VAT a w księgowaniu, przy księgowaniu z dokumentu zakupowego?

opisany problem występuje wyłącznie w sytuacji gdy przy wprowadzaniu dokumentu zakupowego jest używana opcja "naliczaj VAT od sumy wierszy". Można wprowadzić dokument bez użycia tej opcji i sytuacja nie będzie się pojawiała. To jest pierwsze rozwiązanie problemu.

Wprowadzanie dokumentu z tą opcją powoduje, że VAT naliczany jest dopiero od łącznej sumy stawek VAT (czyli np. od sumy netto dla stawki VAT 8%, i oddzielnie od sumy netto dla stawki VAT 23%). Tak obliczone kwoty wchodzą w rejestr VAT i tu wszystko jest poprawne.

Natomiast obliczając kwoty do księgowania do księgi handlowej program musi podzielić pozycje tak, aby weszły odpowiednio w konta księgowe dla księgowania kosztów materiałów/usług/towarów. Nie może tego zrobić obliczając kwoty netto, VAT i brutto z sum, bo nie wiedziałby jak je podzielić. W związku z czym program zlicza kwoty netto, VAT i brutto z poszczególnych pozycji. Niestety licząc VAT z poszczególnych pozycji oddzielnie wyjdzie nam inna kwota, niż jakbyśmy liczyli z poszczególnych pozycji łącznie, tak jak w sposobie powyżej. Pojawiają się groszowe różnice. Żeby temu zapobiec wprowadzając dokument proszę się upewnić, że wszystkie kwoty netto, vat, brutto wykazane są dokładnie tak jak na pierwotnej fakturze, i że zgadzają się obliczenia.

Przykładowo na dokumencie zakupowym X suma VAT (liczona od sum netto) wynosi łącznie 2,80 zł, ale jeśli zliczymy VAT z poszczególnych pozycji (wierszy) to wyjdzie nam już nie 2,80 zł ale 2,81 zł. Stąd biorą się wspomniane różnice.

Podsumowując można temu zaradzić:
- nie stosując opcji "naliczaj VAT od sumy wierszy" przy wprowadzaniu faktury zakupowej,
- wprowadzając przy dodawaniu dokumentu dokładnie takie kwoty, jakie są na fakturze pierwotnej - program po wprowadzeniu cen i ilości pozwoli na edycję sum netto, VAT i brutto w każdej pozycji, również w podsumowaniu,
- w szablonie usuwając księgowanie na konta materiałów/usług/towarów, i pozostawiając jedynie ogólne zmienne tj. KWOTA_NETTO, KWOTA_VAT, KWOTA_BRUTTO - ale wtedy księgowanie może iść tylko na jedno konto, np. usług,
- można jeszcze spróbować zmienić szablon księgowania na taki:
KWOTA_NETTO_MATERIALOW 301 202-1-x KWOTA_BRUTTO
KWOTA_VAT 221-2
KWOTA_NETTO_TOWAROW 302
KWOTA_NETTO_USLUG 403-1
i oddzielnie
KWOTA_NETTO_ZAPLACONYCH_ZALICZEK_USLUG 403-1 303 KWOTA_NETTO_ZAPLACONYCH_ZALICZEK_USLUG

To również powinno rozwiązać problem, gdyż w tym przypadku kwoty są inaczej liczone. Taki szablon księgowania jest domyślny dla nowych kont Systim.Problem ten nie występuje w KPiR, gdyż tam nie musimy rozdzielać pozycji na poszczególne konta materiałów/usług/towarów.

powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok