Jak wprowadzić oznaczenie TT_WNT w pliku JPK

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT za drugiego w kolejności podatnika uważa się tego, który dokonuje dostaw na rzecz ostatniego w kolejności podatnika VAT, którego siedziba działalności gospodarczej jest poza terytorium państwa członkowskiego, w którym kończy się wysyłka lub transport. W przypadku wystąpienia transakcji trójstronnej uproszczonej, w której podatnik jest drugim w kolejności podatnikiem (rozpoznanie transakcji WNT) należy taką transakcję odpowiednio oznaczyć w nowym JPK_V7 symbolem TT_WNT.Aby w programie Systim prawidłowo oznaczyć taką transakcje w pliku JPK_V7 należy w pierwszej kolejności ustawić odpowiedni parametr w Konfiguracji danych firmy. W tym celu w zakładce Księgi Handlowe lub KPiR > Konfiguracja> Dane firmy ustawiamy opcję możliwości wyboru rejestrów VAT jak poniżej. 

  Dalsza procedura wygląda następująco:- Dla celów kosztowych wprowadzamy dokument zakupu jako zwykłą fakturę, ewentualnie fakturę walutową; nie wykazujemy VAT naliczonego z tytułu tej transakcji. Wprowadzamy ją tylko jako zapis do KH lub KPiR. -Dla celów ewidencji JPK wprowadzamy dokument bezpośrednio do modułu KH lub KPIR poprzez kafelek Dodaj Zapis. Wybieramy dokument sprzedaży i odznaczmy możliwość zapisu do KH lub KPIR. Uzupełniamy dane typu data, kontrahent, nr dokumentu.Następnie wybieramy odpowiedni rejestr VAT, czyli Rodzaj – "Zakup (VAT naliczony)" i Rejestr - "VAT należny - Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów".  

  W kolejnym kroku przechodzimy do zakładki JPK w edytowanym dokumencie i wybieramy odpowiednie oznaczenie dla celów deklaracji.  
powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok