Jak wykonać rezerwacje magazynowe?

Aby dodać rezerwację na wybrany produkt, należy wejść w zakładkę „Magazyn” i zakładkę >>„Rezerwacje”. Kliknięcie przycisku „dodaj nową rezerwację” umożliwi dokonanie rezerwacji wybranych produktów dla kontrahenta.

Rezerwację wystawia się podobnie jak fakturę, wskazując na niej produkty, które mają być zarezerwowane dla wybranego kontrahenta, w wybranej ilości oraz magazynie.

Po wykonaniu rezerwacji, w zakładce „Produkty” na liście produktów ukaże się informacja o stworzonej rezerwacji na dany produkt. Dokładniej: w kolumnie „dostępne” będzie widoczna faktyczna ilość danego produktu. Oznacza to, że jeżeli danego produktu jest de facto 100 szt., to będzie ona widoczna w kolumnie „Ilość”, natomiast faktyczna ilość będzie widoczna dopiero w kolumnie „Dostępne”, w tym wypadku będzie to pozostałe 20 szt. (bo 80 jest zarezerwowanych).

Przy wystawianiu dokumentów wydania (oraz przy wydaniu towarów z poziomu faktury), będziemy mogli wydać tylko tyle towaru, ile jest dostępne — czyli w powyższym przypadku tylko 20 szt.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy chcemy wydać coś dla klienta, dla którego była wykonana rezerwacja. Jeśli zarezerwowaliśmy w powyższym przykładzie 80 sztuk dla klienta A, to będziemy mogli wydać mu od razu całe dostępne 100 sztuk. Program przed wystawieniem dokumentu WZ danemu klientowi sam usunie wybraną rezerwację i pozwoli wydać całe 100 sztuk znajdujących się na magazynie. Automatycznie zostanie usunięte tylko tyle sztuk, ile znajduje się na dokumencie wydania.

W rezerwacji możemy również ustawić jej datę ważności. Rezerwacje, którym data ważności będzie danego dnia wygasać, będą się na liście pojawiać oznaczone kolorem czerwonym w polu „data ważności”. Po upływie daty ważności rezerwacje takie są automatycznie usuwane.


powrót do pytań
Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok