Jak wykonać rezerwacje magazynowe?

Aby dodać rezerwację na wybrany produkt, należy wejść w zakładkę „Magazyn” i zakładkę >>„Rezerwacje”. Kliknięcie przycisku „dodaj nową rezerwację” umożliwi dokonanie rezerwacji wybranych produktów dla kontrahenta.

Rezerwację wystawia się podobnie jak fakturę, wskazując na niej produkty, które mają być zarezerwowane dla wybranego kontrahenta, w wybranej ilości oraz magazynie.

Po wykonaniu rezerwacji, w zakładce „Produkty” na liście produktów ukaże się informacja o stworzonej rezerwacji na dany produkt. Dokładniej: w kolumnie „dostępne” będzie widoczna faktyczna ilość danego produktu. Oznacza to, że jeżeli danego produktu jest de facto 100 szt., to będzie ona widoczna w kolumnie „Ilość”, natomiast faktyczna ilość będzie widoczna dopiero w kolumnie „Dostępne”, w tym wypadku będzie to pozostałe 20 szt. (bo 80 jest zarezerwowanych).

Przy wystawianiu dokumentów wydania (oraz przy wydaniu towarów z poziomu faktury), będziemy mogli wydać tylko tyle towaru, ile jest dostępne — czyli w powyższym przypadku tylko 20 szt.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy chcemy wydać coś dla klienta, dla którego była wykonana rezerwacja. Jeśli zarezerwowaliśmy w powyższym przykładzie 80 sztuk dla klienta A, to będziemy mogli wydać mu od razu całe dostępne 100 sztuk. Program przed wystawieniem dokumentu WZ danemu klientowi sam usunie wybraną rezerwację i pozwoli wydać całe 100 sztuk znajdujących się na magazynie. Automatycznie zostanie usunięte tylko tyle sztuk, ile znajduje się na dokumencie wydania.

W rezerwacji możemy również ustawić jej datę ważności. Rezerwacje, którym data ważności będzie danego dnia wygasać, będą się na liście pojawiać oznaczone kolorem czerwonym w polu „data ważności”. Po upływie daty ważności rezerwacje takie są automatycznie usuwane.


powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok