Drukarki fiskalne w Systim
Aktualna wersja: v1.17.02.22

Systim obsługuje drukarki fiskalne następujących producentów:


Większość drukarek fiskalnych posiada podobne interfejsy komunikacyjne, w związku z czym drukowanie może działać poprawnie również na nie wymienionych tu drukarkach fiskalnych. Możliwe jest również przygotowanie na zamówienie obsługi innej drukarki fiskalnej niż tu wymienione.

Drukowanie paragonów fiskalnych w Systim możliwe jest wyłącznie w płatnej wersji programu, poczynając od pakietu "MAGAZYN I KSIĘGOWOŚĆ". Do wydruku niezbędna jest instalacja programu SystimPlus, który służy jako pośrednik (interface) pomiędzy drukarką fiskalną a Systim.

Systimplus służy również do wysyłki plików JPK i e-deklaracji bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Wszelkie e-deklaracje dostępne w Systim można wysyłać bezpośrednio do Urzędu Skarbowego za jednym kliknięciem. Są to na przykład e-deklaracje: PIT 11, PIT 37, PIT 4R, PIT 8AR, VAT 7, VAT UE, PIT 36, VAT 27, oraz plik JPK VAT itp.

Kliknij tutaj aby pobrać program SystimPlus. (wersja: v1.17.02.22 z dnia 22 luty 2017 ). Licencja programu pozwala na używanie go na takiej ilości stanowisk, jaka została zakupiona do programu Systim.


Wystawiając paragon fiskalny należy pamiętać, że


Lista wprowadzonych zmian w poszczególnych wersjach:

Pobierz: dokumentacja i instrukcja obsługi drukarek fiskalnych w SystimNajczęściej występujące problemy:

1. Pomimo poprawnej konfiguracji Systim oraz SystimPlus nie następuje połączenie z programem.
- najczęstszą przyczyną w takiej sytuacji jest uruchomiony program dropbox. Proszę zamknąć program dropbox, i zrestartować SystimPlus.

2. Podczas drukowania paragonu, pojawia się komunikat informujący, że upłynęło 24 lub 48 godzin od ostatniego raportu
- należy wydrukować raport dzienny. Można to wykonać bezpośrednio z drukarki, lub z programu SystimPlus, w zakładce raporty.

3. Jeden z produktów nie jest drukowany przez drukarkę fiskalną, mimo że wystepuje na paragonie fiskalnym w systim.
- najczęstszą przyczyną jest zmieniona stawka VAT. Jeśli wcześniej produkt był drukowany ze stawką VAT np. 23%, drukarka fiskalna nie pozwoli na wydrukowanie produktu z inną. Wystarczy poprawić stawkę na odpowiednią wartość, lub zmienić nazwę produktu (dopisać kropkę na końcu, lub dokonać innej, dowolnej zmiany nazwy) aby drukarka uznała, że jest to inny produkt, i pozwoli na wydruk z inną stawką VAT.


Jak podłączyć drukarkę fiskalną?

Najłatwiejszym sposobem komunikacji jest wykorzystanie portu szeregowego COM. W przypadku korzystania z transmisji za pomocą interfejsu USB konieczne będzie zainstalowanie sterowników drukarki dołączonych przez producenta podczas zakupu.

Większość nowych drukarek fiskalnych ma ustawioną opcję rodzaju połączenia na "automatyczne wyszukiwanie". Jeśli jednak nie jesteśmy pewni ustawień rodzaju połączenia z komputerem, można sprawdzić (i ustawić) ręcznie rodzaj komunikacji drukarki z komputerem w opcjach urządzenia.


Przykład dla drukarki INNOVA DF-1:

Aby wejść w MENU należy wyłączyć drukarkę i ponownie ją włączyć trzymając wciśnięte oba przyciski umieszczone na konsoli, następnie przechodzimy do:

Konfiguracja -> COM -> Interfejs drukarki do wyboru mamy 2 opcje; AUTO lub RS-232 (COM) , najlepiej jest ustawić na AUTO.


UWAGA: Zmiany opcji drukarki należy przeprowadzać z zachowaniem dużej ostrożności, zmiana ustawień może spowodować błędne działanie programu.

Dla każdej drukarki opis ustawień i dostęp do menu jest umieszczony w instrukcji użytkownika dołączanej do sprzętu podczas zakupu.

Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok