Księgowość i wysyłanie JPK w firmie online

Wysyłaj JPK elektronicznie jednym kliknięciem za pomocą programu Systim


Czym jest JPK?

Jednolity Plik Kontrolny (ang. Standard Audit File-Tax – SAF-T) jest zbiorem danych, tworzonym z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport danych, zawierającym informacje o operacjach gospodarczych za dany okres, posiadającym ustandaryzowany układ i format (schemat XML) umożliwiający jego łatwe przetwarzanie.

Kto powinien przesyłać JPK_VAT?

Obowiązek comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT) będzie obowiązywał od:Systim w pełni obsługuje wysyłkę JPK w zakresie obecnie przewidzianym przepisami prawa dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców.


Jak przesłać JPK_VAT używając Systim?


Po instalacji programu SystimPlus i powyższych czynności należy przejść do modułu "Księgowość" (odpowiednio KPiR lub KH) na koncie Systim i wybrać zakładkę ''Deklaracje''. Po wejściu w opcje deklaracji wyświetli się lista możliwych do pobrania deklaracji podatkowych. Aby wygenerować plik JPK_VAT, należy kliknąć przycisk "Pobierz". To samo w przypadku generowanie e-deklaracji.


Dodatkowo przy generowaniu deklaracji wyświetli się nowe okno, gdzie trzeba będzie wybrać Urząd Skarbowy, do którego ma być wysłana deklaracja. Jeżeli jednak nie dodaliśmy jeszcze żadnego Urzędu Skarbowego, możemy zrobić to teraz - wystarczy kliknąć napis "brak zdefiniowanych urzędów, kliknij tutaj, aby dodać nowe", a system automatycznie przeniesie nas do odpowiedniego modułu, gdzie będzie można dodać brakujący urząd.


Jak widać na poniższym zdjęciu, system przeniesie nas do modułu "Księgowość" i zakładki "Urzędy". Aby dodać nowy urząd, należy kliknąć przycisk "Dodaj Urząd" lub "zielony znak plusa", znajdujący się w prawym górnym rogu. W nowym oknie trzeba będzie uzupełnić obowiązkowe pola, oznaczone czerwoną gwiazdką. Wszystkie wprowadzone zmiany, należy potwierdzić przyciskiem "Zapisz"


Po zapisaniu Urzędu Skarbowego pojawi się on na liście wszystkich dodanych urzędów w programie. Teraz można powrócić do poprzedniego etapu generowania deklaracji, gdzie będzie już widoczne pole wyboru Urzędów Skarbowych. Gdy zostanie wybrany odpowiedni Urząd Skarbowy, wystarczy kliknąć przycisk "Utwórz".

W ten sam sposób można równiez pobrać plik JPK. Jednakże w tym wypadku nie ma potrzeby dodawania ani wybierania Urzędu Skarbowego, ponieważ pliki JPK trafiają bezpośrednio do Ministerstwa Finansów.

Po wygenerowaniu deklaracji lub pliku JPK, dokumenty zostaną dodane do listy deklaracji w księgowości. Po najechaniu myszką na daną pozycję dokumentu, widoczne będą ikony z dodatkowymi opcjami m.in.: edycja, usunięcie, pobranie formatu XML, możliwość podpisania i wysłania dokumentu lub pliku bezpośrednio do Urzędu Skarbowego.Po wysłaniu deklaracji lub pliku JPK dodatkowo w ikonie "opcje" przy pozycji danego dokumentu, pojawi się ikona "status deklaracji", dzięki której można podejrzeć status weryfikacji przesłanego dokumentu do Urzędu Skarbowego i pobrać UPO.* Na dole przeglądarki powinna być widoczna informacja: "Połączenie z SystimPlus zostało otwarte". Oczywiście nasz pobrany SystimPlus musi być włączony i powinien działać w tle, aby mógł połączyć się z naszym kontem Systim.


W programie SystimPlus pojawi się dodatkowo okienko proszące o wybór certyfikatu do podpisu. Z listy powinniśmy wybrać odpowiedni podpis i potwierdzić go przyciskiem "OK".


* Na ekranie powinna być widoczna informacja: "Wysyłanie...Proszę nie zamykać strony.". Program informuje, że czeka na potwierdzenie i wybranie odpowiedniego podpisu. Dopiero po jego wybraniu nastąpi wysłanie dokumentów.


Po wybraniu odpowiedniego certyfikatu i kliknięciu przycisku "OK", pojawi się również dodatkowy komunikat (okienko) aplikacji podpisującej. Tam aplikacja poprosi o PIN do karty (zdarzy się to przy każdym podpisie, lub tylko raz - zależnie od ustawień w aplikacji dołączonej do podpisu). Po wpisaniu poprawnego PIN-u, w miejsce udanego połączenia pojawi się komunikat "Deklaracja została podpisana, i wysłana.". Teraz należy już tylko sprawdzać status danej deklaracji - ikonką "chmurki" na liście.


UWAGA!

Jak zarejestrować podpis kwalifikowany?

W razie wystąpienia problemów, prosze zapoznać się z dodatkowymi informacjami dostępnymi >> TUTAJ <<Najczęściej występujące problemy:

Jeżeli po poprawnej instalacji SystimPlus działa poprawnie tylko przy pierwszym uruchomieniu (później nie chce się już otwierać lub jest usuwany z komputera) lub podczas uruchomienia pojawiła się komunikat, że nastąpi uruchomienie, lecz nie zostaną pobrane aktualności z powodu blokowania przez antywirus lub firewall. To oznacza, iż mają Państwo nieaktualną wersję programu SystimPlus oraz jakieś oprogramowanie blokuje dostęp do programu - prawdopodobnie jakiś program usuwa niektóre dane instalacji. Najlepiej w tym wypadku:
- sprawdzić po wyłączeniu SystimPlus, czy w folderze zapisu programu C:/... znajdują się wszystkie pliki instalacyjne, czy też nie. Być może system oczyszczający komputer, antywirus lub inny program usuwa część ważnych danych instalacyjnych,
- lub sprawdzić, czy instalują Państwo SystimPlus (lub uruchamiają), jako administrator. Być może nie mają Państwo pełnych uprawnień do instalacji danego programu lub jego otworzenia.

Proszę dla pewności sprawdzić jeszcze na innym komputerze działanie programu SystimPlus (na innym komputerze, ale nie znajdującym się, np. w tej samej firmie czy w domu, ponieważ wszystkie te komputery mogą mieć identyczne dane zabezpieczeń lub te same oprogramowania).

Nie mogę podpisać deklaracji, co zrobić?

Poniżej zostały opisane poszczególne kroki, jakie można wykonać, aby spróbować rozwiązać problem. Należy:

Brak uzupełnionego portu 999, wersji programu lub komunikaty błędu

Jeżeli po zainstalowaniu najnowszej wersji programu Systim Plus w przypadku próby połączenia ("Ustaw port i połącz ponownie") z portem 9999 port nie chce się uzupełnić i jest pusty lub nie jest widoczna wersja oprogramowania SystimPlus, albo użytkownik otrzymuję błąd, np.

Co trzeba zrobić?

Oznacza to, iż coś mogło się stać z rejestrem i należy sytuację naprawić ręcznie:

Uwaga!

Więcej informacji na temat wysyłki e-deklaracji z Systim znajdziesz w poradniku wideo:

← Sprawdź poradnik wideo
← Sprawdź podręcznik wysyłki e-deklaracji i JPK
← Sprawdź podręcznik wysyłki za pomocą ePUAP


Więcej szczegółów na:

Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok