Faktury w cenach brutto

Jednym ze sposobów wystawiania faktur, jest liczenie ich z wartości brutto. Gdzie ma to swoje źródło? Na rynku detalicznym, a więc w sklepach, marketach, przy kazdym towarze podane są ceny brutto, bowiem przeciętnego nabywcę towarów tam spzredawanych nie interesuje zbytnio podatek VAT, jaki jest naliczony do określonego produktu. Owszem, trzeba go zapłacić, ale w ramach jednej kwoty, i w dodatku nie ma możliwości aby go odliczyć. Dlatego też jedynymi cenami jakie są w takich miejscach podawane, są ceny brutto, zawierające już w sobie kwotę podatku od towarów i usług VAT.

Faktura w cenach brutto, stwierdzająca dokonanie sprzedaży, jako cenę jednostkową ma wpisaną cenę brutto, czyli cenę wraz z kwotą podatku. Zamiast wartości sprzedaży netto, wykazuje się tam wartość sprzedaży brutto.

Na fakturze w cenach brutto odpowiednich obliczeń dokonuje się w taki sam sposób, jak na zwykłym paragonie fiskalnym. W każdym wierszu przelicza się to następująco: wartość brutto równa jest cenie jednostkowej brutto pomnożej przez ilość towaru. Kolumna z ceną jednostkową netto ma charakter raczej tylko informacyjny, nie jest brana pod uwagę przy wykonywaniu obliczeń. Staje się ona jednak przydatna wtedy, gdy przedsiębiorca kupuje towar na przykład w markecie, w cenach detalicznych, a po czym chce porównać cenę zakupu z ceną hurtową, gdzie stosowane są ceny netto. Podobnie jak to wygląga na fakturze VAT netto, obliczenia w każdym z wierszy są pomocnicze. Najważniejsza jest tam tabelka ze stawkami VAT, którą umieszcza się zazwyczaj na dole. W tabelkach takich obliczenia wyglądają w taki sam sposób jak w wierszach. W niekrtorych sytuacjach widoczna jest różnica pomiędzy ceną na fakturze netto i brutto. Zdarza się tak przez różnice w zaokrągleniach, przy niektórych wartościach różnic nie będzie w ogóle, natomiast przy innych, większych wartościach, lub wartościach niecałkowitych, do kilku miejsc po przecinku (na przykład 50,75 kilograma) różnice mogą być znaczące i wynieść kilka czy nawet kilkanaście złotych.

Na fakturze w cenach brutto nieprawidłowe są wyliczenia, w których używane są ceny jednostkowe netto bądź wyliczana jest kwota VAT przez zsumowanie poszczególnych kwot VAT z wierszy faktury. Zazwyczaj nie podaje się wartości netto całej faktury. To także czyni fakturę w cenach brutto podobną do paragonów fiskalnych.

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jaka jest kwota podatku VAT na takiej fakturze, możemy obliczyć to według prostego wzoru. Wartość brutto należy pomnożyć przez stawkę podatku, a wyrażenie to podzielić następnie przez wartość sto plus stawka podatku. W taki sposób otrzymamy kwotę podatku. W uproszczonej formie graficznej można to przedstawić w snastępujący sposób: KP = WB x SP / 100 + SP ( gdzie skrót KP oznacza kwotę podatku, z podziałem na poszczególne stawki podatku, należy zaznaczyć tu, że wielkość wynikającą z wzoru zaokrągla się; WB oznacza sumę wartości sprzedaży brutto, również z podziałem na poszczególne stawki podatku, SP natomiast to określona stawka podatku).

Suma wartości sprzedaży netto, to nic innego jak różnica pomiędzy wartością sprzedaży brutto a kwotą podatku (z zachowaniem podziału na poszczególne stawki podatku). W pozostałym zakresie należy stosować ogólne zasady dotyczące standardowych faktur.

Faktura w cenach brutto wystawiana jest obowiązkowo przez podatników zobowiązanych do stosowania cen urzędowych, które zawierają podatek. Faktura w cenach brutto może być również wystawiana przez podatników stosujących jako ceny sprzedaży umowne ceny brutto, które łatwiej jest przeliczyć.

Powyższe informacje zostały przygotowane z zachowaniem najwyższej staranności, wg. stanu na rok 2011, jednak ze względu na często zmieniające się przepisy prawne nie możemy zagwarantować ich poprawności i aktualności. Zanim zastosujesz się do porad upewnij się co do ich poprawności na podstawie odpowiednich ustaw lub rozporządzeń, lub kontaktując się z biurem prawnym, księgowym, lub specjalistą w tych dziedzinach.

Zobacz również:
- 21 dobrych powodów aby wybrać Systim
- funkcjonalność i możliwości Systim
- załóż swój Systim w 60 sekund!

Zobacz również:
faktury VAT rachunki paragony faktury w cenach brutto faktura sprzedaży zamówienia w firmie program do magazynu wydanie z magazynu (WZ) przyjęcie do magazynu (PZ) wydanie na produkcję (WP) inwentaryzacja magazynu przesunięcie międzymagazynowe (MM) wprowadzenie towaru na magazyn wydanie wewnętrzne (WW) wydanie zewnętrzne (WZ) faktura korygująca rachunek w walucie faktura w walucie umowy o pracę na czas określony umowy o dzieło faktury zakupu magazyn w firmie zarządzanie kontaktami z klientami produkcja w firmie umowy zlecenie samozatrudnienie - czy warto? jak wystawić fakturę faktura vat druk faktury faktury vat drukarka fiskalna programy do faktur program do faktur

Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!