Wydanie na produkcję (WP)

Magazyn w firmie, jest samodzielną komórką zarówno pod względem organizacyjnym, jak I funkcjonalnym. Zatem aby mógł w pełni sprawnie realizować swoje zadania w przedsiębiorstwie, musi być dobrze zorganizowany, zarządzany i przede wszystkim, zaopatrzony w odpowiednią dokumentację.

Ewidencjonowanie wszystkich wydarzeń zwiazanych z wydawaniem i przyjmowaniem towarów, raportowanie ich stanów ilościowych i jakościowych, to podstawowe źródło wiedzy o tym, jaka jest wielkość zapasów, gdzie aktualnie się znajdują, czy mozliwe jest ich użycie lub wydanie. Ma to zasadnicze znaczenie dla odpowiedniego zarządzania magazynem, oraz racjonalnego gospodarowania posiadanymi przez firmę zapasami.

Zasady dokumentowania obrotu magazynowego reguluje odpowiedni akt prawny – zarządcy magazynu powinni więc dobrze poznać ustawę z dnia 29 września 1999 roku o rachunkowości. W myśl ustawy, zarówno przyjęcie jak i wydanie towarów, dokumentowane jest jako operacja gospodarcza, za pomocą źródłowych dowodów księgowych.

Zapisy w dokumentach wystawianych przez magazyny mają bezpośredni wpływ na to jak prowadzona jest gospodarka magazynowa i jak jest rozliczana. Wystawiane są one albo ręcznie, przez pracownika, albo w sposób półautomatyczny lub całkowicie zautomatyzowany, w zależności od stosowanych w firmie procedur i posiadanych udogodnień.

Wydanie towarów z przedsiębiorstwa odbywa się standardowo w dwóch kierunkach. Wydanie na zewnątrz firmy obsługiwane jest dokumentem Wz, natomiast wydanie do wewnątrz przedsiębiorstwa – moze być oznaczone w zalezności od sytuacji jako Rw, czyli rozchód wewnętrzny lub jako wydanie na produkcję (WP). Ponadto w niektórych firmach stosuje się także dokumenty Mw i Mp, które są pewną odmianą przesunięcia międzymagazynowego, czyli Mm.

Przekazywanie towarów do innego miejsca w ramach tego samego przedsiębiorstwa, nie wymaga tworzenia specjalnie do tego celu faktury. Takie operacje dokumentuje się właśnie przez przesunięcie międzymagazynowe, w przypadkach kiedy towar przenoszony jest na przykład z jednego magazynu do innego, lub przez wydanie na produkcję Wp, kiedy składowano materiały, półprodukty, które następnie mają byc użyte w celu ich przetworzenia (dotyczy to tylko przedsiębiorstw produkcyjnych).

Należy pamiętać o tym, aby w momencie przesuwania towaru na inne miejsce w firmie, wykazać go wśród aktualnego stanu nowego magazynu. Takie przesunięcia między magazynami oznaczane są jako przychody i rozchody wewnętrzne. Towar cały czas pozostaje własnością przedsiebiorstwa. Sprzedaż nie ma miejsca, stąd tez nie pojawia się konieczność wystawiania faktury. Właściwym dokumentem będzie tu albo wspomniane przesunięcia międzymagazynowe Mm, albo wydanie na produkcję Wp. Faktury wystawia się jedynie w momencie dokonania sprzedaży. Może to robić internetowy program do faktur, taki jak Systim.

Co ważne, nie zapominajmy o tym, że przesunięcie między magazynami w żaden sposób nie wpływa na sumę towarów we wszystkich magazynach, zmienia się jedynie ilość towarów w magazynach, które są wyszczególnione w dokumencie przesunięcia. Brzmi to jak oczywisty fakt, jednak i takie pomyłki się zdarzają, wprowadzając bałagan w dokumentacji i powodując, że ciężko jest zorientować się później o rzeczywistym, całkowitym stanie towarów na magazynach. Zatem utworzenie dokładnie opisanego dokumentu typu przesunięcie międzymagazynowe jest bardzo ważne dla prawidłowego zarządzania zapasami firmy.

Powyższe informacje zostały przygotowane z zachowaniem najwyższej staranności, wg. stanu na rok 2011, jednak ze względu na często zmieniające się przepisy prawne nie możemy zagwarantować ich poprawności i aktualności. Zanim zastosujesz się do porad upewnij się co do ich poprawności na podstawie odpowiednich ustaw lub rozporządzeń, lub kontaktując się z biurem prawnym, księgowym, lub specjalistą w tych dziedzinach.

Zobacz również:
- 21 dobrych powodów aby wybrać Systim
- funkcjonalność i możliwości Systim
- załóż swój Systim w 60 sekund!

Zobacz również:
faktury VAT rachunki paragony faktury w cenach brutto faktura sprzedaży zamówienia w firmie program do magazynu wydanie z magazynu (WZ) przyjęcie do magazynu (PZ) wydanie na produkcję (WP) inwentaryzacja magazynu przesunięcie międzymagazynowe (MM) wprowadzenie towaru na magazyn wydanie wewnętrzne (WW) wydanie zewnętrzne (WZ) faktura korygująca rachunek w walucie faktura w walucie umowy o pracę na czas określony umowy o dzieło faktury zakupu magazyn w firmie zarządzanie kontaktami z klientami produkcja w firmie umowy zlecenie samozatrudnienie - czy warto? jak wystawić fakturę faktura vat druk faktury faktury vat drukarka fiskalna programy do faktur program do faktur

Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!