Jakie są typy kont bilansowych i czym się różnią?

Wśród kont bilansowych wyróżnia się trzy typy: zwykłe, rozrachunkowe oraz inne. Różnią się one sposobem, w jaki saldo konta umieszcza się w bilansie.

Na koncie "zwykłym" sprawdzane jest, po której stronie bilansu znajduje się przypisana pozycja. Jeśli po stronie aktywów to wchodzi do bilansu na wybraną pozycję saldem WN (np. konto 100: Kasa), jeśli należy do pasywów to saldem MA.

Na koncie "rozrachunkowym" sprawdzane jest saldo konta (obroty po stronie MA - obroty po stronie WN). Jeśli jest ono dodatnie (saldo po stronie MA) to saldo wchodzi na pozycję MA, a jeśli ujemne (saldo po stronie WN) to brana jest wartość bezwzględna salda i umieszcza się ją na pozycji WN (np. konto 200: Rozrachunki bieżące, nieterminowe).

Na koncie "innym" sprawdza się, jakie pozycje w bilansie są do niego przypisane. Jeśli pozycje WN i MA są takie same, to konto zachowuje się jak konto typu zwykłego. Jeśli są różne, to konto działa jak konto rozrachunkowe (np. konto 860: Wynik finansowy).

powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok