Jak zaksięgować import usług - VAT naliczany przez usługobiorcę (odwrotne obciążenie).

Na przykład: księgowanie faktury brytyjskiej jako importu usług.

Księgując fakturę w sekcji "Wpis do KPiR" księguje się tylko kwotę netto, zaś w sekcji "Rejestr VAT" należy dokonać dwóch wpisów (trzeba kliknąć "dodaj kolejny", aby dodać drugi wpis dot. VAT) - jeden po stronie "sprzedaży", drugi po stronie "zakupu".
W wierszu dot. zakupu wybiera się rejestr VAT "Import usług - VAT naliczany przez usługobiorcę", tutaj wpisuje się kwotę netto i nalicza VAT wg właściwej dla danej usługi stawki (np. 23%).

To samo w wierszu dot. sprzedaży VAT — wybiera się rejestr VAT "Import usług — VAT naliczany przez usługobiorcę", wpisuje kwotę netto i nalicza VAT wg właściwej dla danej usługi stawki (np. 23%).

Po wykonaniu powyższych czynności identyczny VAT znajdzie się po stronie sprzedaży, jak i zakupu. Oznacza to, że nie będzie to miało wpływu na faktycznie zapłacony podatek.

--------------
* Uwaga! Przed dokonaniem księgowań najlepiej jest wpierw wygenerować deklarację VAT7/VAT 7K za dany okres. Następnie można wygenerować taką deklarację po wykonaniu księgowania. W ten sposób będzie można sprawdzić, gdzie wejdzie dany zapis — w który dokładnie rejestr VAT i w którą pozycję na deklaracji VAT. Jeżeli jednak nie ma pewności co do tego gdzie dana transakcja powinna być wykazana ( czy akurat w tej pozycji na deklaracji), lepiej skontaktować się z infolinią podatkową urzędu skarbowego. Będzie można poprawić ewentualnie błędne księgowanie, wybierając inny rejestr.


powrót do pytań
Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok