Jak zaksięgować import usług - VAT naliczany przez usługobiorcę (odwrotne obciążenie).

Na przykład: księgowanie faktury brytyjskiej jako importu usług.

Księgując fakturę w sekcji "Wpis do KPiR" księguje się tylko kwotę netto, zaś w sekcji "Rejestr VAT" należy dokonać dwóch wpisów (trzeba kliknąć "dodaj kolejny", aby dodać drugi wpis dot. VAT) - jeden po stronie "sprzedaży", drugi po stronie "zakupu".
W wierszu dot. zakupu wybiera się rejestr VAT "Import usług - VAT naliczany przez usługobiorcę", tutaj wpisuje się kwotę netto i nalicza VAT wg właściwej dla danej usługi stawki (np. 23%).

To samo w wierszu dot. sprzedaży VAT — wybiera się rejestr VAT "Import usług — VAT naliczany przez usługobiorcę", wpisuje kwotę netto i nalicza VAT wg właściwej dla danej usługi stawki (np. 23%).

Po wykonaniu powyższych czynności identyczny VAT znajdzie się po stronie sprzedaży, jak i zakupu. Oznacza to, że nie będzie to miało wpływu na faktycznie zapłacony podatek.

--------------
* Uwaga! Przed dokonaniem księgowań najlepiej jest wpierw wygenerować deklarację VAT7/VAT 7K za dany okres. Następnie można wygenerować taką deklarację po wykonaniu księgowania. W ten sposób będzie można sprawdzić, gdzie wejdzie dany zapis — w który dokładnie rejestr VAT i w którą pozycję na deklaracji VAT. Jeżeli jednak nie ma pewności co do tego gdzie dana transakcja powinna być wykazana ( czy akurat w tej pozycji na deklaracji), lepiej skontaktować się z infolinią podatkową urzędu skarbowego. Będzie można poprawić ewentualnie błędne księgowanie, wybierając inny rejestr.

powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok