Jak odliczyć 100% VAT za pojazd?

Odliczenie 100% od kosztów pojazdu - PIT i VAT (tylko w firmie od samochodu osobowego lub ciężarowego)

W przypadku gdy samochód osobowy jest wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej, podatnik może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów całość wydatków związanych z jego używaniem - zarówno przy nabyciu samochodu, jak i wydatkach eksploatacyjnych, w tym - przy zakupie paliwa.
Warunkiem rozliczenia 100% poniesionych kosztów jest m.in. prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu i złożenie w urzędzie skarbowym deklaracji VAT – 26. W związku z tym, aby z niej skorzystać, przedsiębiorca musi przede wszystkim:
⦁ wykorzystywać pojazd tylko i wyłącznie do przejazdów firmowych,
⦁ zgłosić samochód w urzędzie skarbowym za pomocą VAT-26,
⦁ założyć kilometrówkę i wprowadzać do niej trasy oraz stany liczników,
⦁ wprowadzić zasady użytkowania pojazdu w specjalnym regulaminie.


Uwaga !
W przypadku samochodów ciężarowych obowiązują identyczne zasady księgowe, jedyną różnicą jest to, że nie trzeba prowadzić kilometrówki, ani składać deklaracji VAT-26.

W okienku dodawania pojazdu należy uzupełnić przede wszystkim takie pola jak: nazwa pojazdu, rodzaj, właściciel pojazdu (firma, pracownik, właściciel firmy, leasing), typ użytkowania pojazdu ( użytek firmowy 100%).

W naszym przykładzie właścicielem pojazdu będzie: FIRMA, natomiast typ użytkowania pojazdu ustawiamy jako: SAMOCHÓD UŻYWANY TYLKO W FIRMIE (ODLICZENIE 100% VAT OD KOSZTÓW POJAZDU).

Po uzupełnieniu wszystkich pól na samym dole klikamy „zapisz” wówczas samochód zostanie dodany do naszej listy pojazdów. Następnie wystawiamy fakturę VAT "zakup dotyczący pojazdu" będzie tu do wyboru pojazd (który wcześniej został dodany) wprowadzamy wszystkie niezbędne dane, które później zapisujemy. Po zapisaniu przechodzimy do ikony "opcje" (przy dodanej fakturze zakupu), z listy wyświetlonej wybieramy "zaksięguj dokument", program przenosi nas do okna "KPiR" i w ten sposób w księgowaniu zostaną prawidłowo wprowadzone do KPiR, a także rejestru VAT odliczenia związane z kosztem pojazdu.

Ważne !

Nie księgujemy ewidencji przebiegu pojazdu, prowadzimy tylko spis ewidencji w razie kontroli z US.

powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok