Jak zaksięgować fakturę z której nie można odliczyć VAT, np. za usługę gastronomiczną?

Fakturę taką można wprowadzić w module "zakup" > "dodaj fakturę" z kategorii wybieramy np. "zakup usług", wprowadzamy pozycje na dokumencie zakupowym poprzez "stawki VAT na dokumencie zakupu". Wpisujemy kwotę brutto z faktury w pozycji "wartość netto" oraz "wartość brutto", pomijamy VAT (można tu wybrać dowolną stawkę VAT, nie ma ona znaczenia w przypadku gdy nie będziemy księgować żadnej kwoty VAT do rejestru VAT). Następnie zapisaną fakturę należy zaksięgować (jeżeli ustawione jest "księgowanie automatyczne" faktura znajduje się już w księgowości), natomiast jeśli faktura nie została automatyczne zaksięgowana, odszukujemy ją na liście i po prawej stronie z "opcji" wybieramy "zaksięguj dokument".

Po przejściu do księgowości (należy wejść w edycję tego księgowania) w sekcji "rejestr VAT" powinna być kwota "netto i brutto" taka sama jak wcześniej została wpisana w module "zakup", VAT pominięty. Natomiast w sekcji "księgowania" zapis na kontach powinien być taki sam po stronie WN i po stronie MA (takie same kwoty).

Od usługi gastronomicznej nie możemy odliczyć VAT, ale taki VAT staje się kosztem podatkowym PIT/CIT, stąd możemy odliczyć kwotę brutto.

Natomiast jeśli nie odliczamy od faktury VAT, to taka faktura nie powinna się w ogóle znaleźć w rejestrach VAT. Odliczenie podatku VAT (a zatem też zamieszczenie o tym informacji w deklaracjach) jest przywilejem podatnika, nie obowiązkiem.

Jeżeli nie odliczamy VAT należy z sekcji "Rejestr VAT" usunąć zapis klikając krzyżyk, po czym w nagłówku sekcji "Rejestr VAT" trzeba zaznaczyć "NIE" i zapisać księgowanie.

UWAGA!
Zapis taki można wprowadzić również od razu bezpośrednio w module księgowość, z pominięciem zakładki zakup.

powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok