Faktura uproszczona

Co to jest faktura uproszczona?

Faktura uproszczona to inaczej dokument, którego należność opiewa na kwotę nie większą niż 450 zł albo 100 euro oraz zawiera dane pozwalające na określenie dla poszczególnych stawek podatku kwoty podatku. Dodatkowo faktura ta jest specyficznym rodzajem dokumentu sprzedażowego, ponieważ nie zawiera wszystkich informacji, które są natomiast obowiązkowe przy wystawianiu zwykłych faktur.

Kto może wystawić fakturę uproszczoną?

Według przepisów prawa (art. 106e ust. 5 pkt 3 i ust. 6 ustawy o VAT) fakturę uproszczoną może wystawić każdy podatnik VAT czynny lub zwolniony. Nie jest ważne czy dokonał swojej rejestracji podatkowej, czy też nie. To czy dany podatnik wystawi fakturę pełną, czy uproszczoną zależy tylko i wyłącznie od niego. Nie ma żadnego obowiązku wystawiania faktury uproszczonej czy pełnej. Oznacza to, że podatnik nawet drobną sprzedaż udokumentować także pełną fakturą.

Jak wspomniano już wyżej, fakturę uproszczoną można wystawić w momencie, gdy kwota należności jest drobna i nie przekracza 450 zł.

Jakie dane musi zawierać faktura uproszczona?

Jakich danych NIE musi zawierać faktura uproszczona?

Kiedy nie można wystawić faktury uproszczonej?

Można uznać paragon za fakturę uproszczoną?

Oczywiście, że tak. Paragon może być również uznany za fakturę uproszczoną. Ponieważ paragon zawiera takie dane, jak: dane sprzedawcy, przedmiot transakcji, informacje o VAT. Jednakże należy jeszcze umieścić tutaj NIP nabywcy.

Należy tu także podkreślić fakt, że na podstawie faktury można dokonać odliczenia VAT, oznacza to, że gdy paragon zostanie uznany za fakturę uproszczoną i będzie można na jego podstawie dokonać odliczenia podatku naliczonego (jeżeli oczywiście dotyczy zakupów, które dają prawo do takiego odliczenia). Dany paragon będzie podstawą ujęcia w księgach rachunkowych operacji gospodarczej zakupu towarów lub usług oraz kwoty VAT naliczonego.