Czy mogę równocześnie księgować rok ubiegły i bieżący?

Tak, w programie (a więc na jednym abonamencie) można prowadzić jedną firmę i prowadzić dla niej księgowość - wprowadzać dane z lat ubiegłych oraz z roku bieżącego (jednocześnie). Oznacza to, iż można wprowadzać dane od 2006-2017 roku (niebawem także 2018). Jednakże, aby dokonać zapisów za rok ubiegły, należałoby otworzyć rok obrotowy na 2016 oraz 2017 rok - moduł księgowość i opcja "konfiguracja" >> "lata obrotowe...".

Tak więc zgodnie z powyższą wskazówką, należy otworzyć odpowiednie lata obrotowe i po kolei wprowadzać dane księgowe z lat ubiegłych (oraz z bieżącego roku). Pamiętając jednak, aby lata obrotowe były otwarte.

Natomiast po wprowadzeniu wszystkich danych za 2016/2017 rok można zamknąć rok obrotowy i prowadzić już tylko bieżący rok obrotowy (ponieważ powinien być otwarty tylko jeden rok obrotowy), jeżeli to oczywiście będzie możliwe.

powrót do pytań
~Kamil 12.01.2024 13:40 Rozrachunki można łączyć tylko w jednym otwartym roku - jak połączyć z roku ubiegłego? Jak powinno wyglądać w Systim zamknięcie minionego i rozpoczęcie kolejnego roku obrotowego - chodzi o to, że zawsze w styczniu trzeb wykonać księgowania za grudzień i równocześnie mieć możliwość wystawiania faktur za styczeń , co z bilansem zamknięcia i otwarcia jeśli on się dynamicznie zmienia w trakcie dodawania księgowań na przłomie roku?
#1
Systim.pl 18.01.2024 15:02 Rozrachunki przechodzą na kolejny rok w Bilansie otwarcia. Można rozrachunki kolejnego roku powiązać z tymi wchodzącymi z bilansu otwarcia.

W nowym roku księgowym należy w "latach obrotowych" ustawić aktywny rok na obecny. Poprzedni rok obrotowy można zamknąć później. Mogą być otwarte jednocześnie dwa lata obrotowe, choć nie jest to zalecane bo łatwo o pomyłkę i zaksięgowanie czegoś w inny rok niż chcieliśmy.

Bilans otwarcia można zmieniać/wprowadzać w trakcie roku bez ograniczeń, pamiętając jedynie że jeśli go zmienimy w sposób istotny to należy ponownie powiązać rozrachunki z nim.
#2

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!