Jak księgowania z konta 755 "różnice kursowe" trafiają do RZiS, i jak są one uwzględniane w obliczeniu podatku?

W Systim konto 755 jest kontem służącym do księgowania różnic kursowych. W Systim konto 755 jest kontem służącym do księgowania różnic kursowych. Dla przychodów/kosztów - jeśli różnica kursowa jest dodatnia, to księgujemy ją po stronie MA, jeśli ujemna, to księgujemy ją po stronie WN.

W module księgowość -> zakładka konfiguracja -> opcja plan kont - możemy sprawdzić jak skonfigurowane jest takie konto. Jest to konto wynikowe, a więc ma ono wpływ na RZiS a co za tym idzie na wyliczenie przychodów, kosztów i podatku. Typem konta jest "Inne", co oznacza, że konto wchodzi do RZiS saldem. Jeśli saldo konta jest dodatnie po stronie WN, to konto wchodzi tymże saldem na pozycję wskazaną w konfiguracji w polu "Pozycja w RZiS (WN)" - w standardowej konfiguracji Systim dla mikroprzedsiębiorstwa jest to pole "D Pozostałe koszty i straty". Jeśli saldo konta jest dodatnie po stronie MA, to konto wchodzi tymże saldem na pozycję wskazaną w konfiguracji w polu "Pozycja w RZIS (MA)" - w standardowej konfiguracji dla mikroprzedsiębiorstwa jest to pole "C Pozostałe przychody i zyski".

W związku z tym może się okazać, że saldo konta np. w styczniu wykaże 1000 zł po stronie MA, i będzie przychodem, zaś w następnym miesiącu wykaże np. 2000 zł ale po stronie WN, i stanie się kosztem. W takiej sytuacji w lutym nie będzie już wykazany przychód w kwocie 1000 zł, gdyż saldo konta wykazane jest po stronie przeciwnej.

powrót do pytań

Skomentuj
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok