Płaca

Płaca

Płaca to pieniężne wynagrodzenie (pensja) danego pracownika za wykonywaną przez niego pracę. Zapłata dokonywana jest przez pracodawcę na rzecz pracownika.

Rozróżniamy płacę brutto i netto. Płaca brutto jest łączną sumą kosztu jaki ponosi pracodawca na rzecz zatrudnionego pracownika i jest to wynagrodzenie + składki ZUS. Natomiast płaca netto to ostateczna suma wynagrodzenia jaką otrzymuje pracownik po odliczeniu wszystkich kosztów przez pracodawcę związanych ze składkami. Oznacza to, iż pracownika najbardziej interesuje paca netto, ponieważ jest to ostateczna kwota jaką otrzyma "na rękę". Natomiast pracodawcę najbardziej interesuje kwestia brutto, ponieważ może sprawdzić jakie koszty dodatkowe do wynagrodzenia musi ponieść.

Płaca minimalna

Obecnie w 2017 roku płaca minimalna dla osób zatrudnionych na umowę o pracę wynosi 2 000 zł brutto. Ostatecznie tzw. kwota "na rękę" wynosi 1 459 zł netto. Natomiast minimalna stawka za godzinę pracy, która dotyczy osób zatrudnionych na umowę o dzieło lub zlecenie wynosi 13 zł brutto, a więc 9,46 zł netto.

Stopy procentowe - ZUS

Dla osoby zatrudnionej obciazenia dokonywane sa z kwoty brutto wynagrodzenia na skladke emerytalna, rentowa, chorobowa oraz zdrowotną. Dla składki emerytalnej jest to połowa wartości, a więc 19,52%/2, dla rentowej 1,5%, dla chorobowej 2,45% a dla zdrowotnej naliczane jest 9% (a odliczane od podatku 7,75%). Natomiast dla pracodawcy obciążenia są niezależne od kwoty brutto wynagrodzenia. Dla skadki emerytalnej jest to również połowa wartości, a więc 19,52%/2, dla rentowej 6,5%, dla wypadkowej 1,80% oraz na Fundusz Pracy 2,45%, dla FGŚP 0,1% a dla FEP 1,5%.

Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok