Automatyzacja księgowości

Opublikowano: 03.09.2019




Nie trudno zauważyć, że w obecnych czasach coraz więcej branż i zawodów przechodzi proces automatyzacji. Tak jak niegdyś pracę robotników w manufakturach zastąpiły maszyny, tak obecnie ludzi zastępują roboty i komputery. Wraz ze wzrostem możliwości komputerów automatyzacja wkracza też w nowe zawody, jednym z nich jest księgowość. W firmach zwykle większość czynności wykonywanych przez księgowych jest czynnościami rutynowymi, które bez problemu może wykonywać komputer. Znika też potrzeba używania czynnika ludzkiego do np. czytania i przepisywania faktur, gdyż obecnie faktury wysyłane są pocztą e-mail.

Analiza działalności firm pokazuje, że w niektórych z nich nawet 80-99% pracy może zostać zautomatyzowane. To zwykle rutynowe czynności wykonywane na niemalże identycznych dokumentach.

Dotychczas automatyzacja procesów księgowych - od wystawienia faktury czy przyjęcia dokumentów kosztowych, aż po zaksięgowanie ich, była domeną dużych firm, gdyż systemy tego typu były drogie. Obecnie jednak trend staje się coraz bardziej popularny, gdyż pierwsze usługi tego typu zaczynają być dostępne - również pod kątem możliwości finansowych - dla średnich, małych, a nawet mikro firm.

Przykładem może być program Systim.pl, który kilka lat temu uruchomił moduł księgowości, zarówno dla stosowanej w małych firmach Książki przychodów i rozchodów, jak i dla stosowanych w większych firmach ksiąg handlowych (zwanych również pełną księgowością). W rozsądnej cenie przedsiębiorca dostaje pakiet obejmujący całą działalność firmy.

Co automatyzuje Systim.pl?

Po pierwsze faktury wystawione przez pracowników księgowane są automatycznie, natychmiast po wystawieniu. Nie ma tutaj mowy o drukowaniu faktur i przepisywaniu jej przez księgową do innego programu księgowego (choć program daje i taką opcję). Po drugie, program umożliwia wprowadzanie dokumentów kosztowych według ustalonych wzorców, np. pozwalając na wprowadzenie zakupu pojazdu, środka trwałego, zakupu wyposażenia czy materiałów handlowych. Osoba wprowadzająca koszty samodzielnie wybiera wzorzec księgowy, dzięki czemu program wie jak daną fakturę zaksięgować.

Każdego miesiąca program automatycznie nalicza amortyzacje i księguje ją. Podobnie każdego miesiąca i w kolejnych latach program postępuje z kosztami wynikającymi z rozliczeń międzyokresowych. Program automatycznie podlicza zaliczki i podatki, informuje nas o zbliżających się zadaniach księgowo/kadrowych. I finalnie automatycznie uzupełnia deklaracje podatkowe i do ZUS, pozwalając nam też od razu wysłać je bezpośrednio do właściwego urzędu

Czy automatyzacja księgowości oznacza koniec zawodu księgowego? Z pewnością nie. Prawo podatkowe, finansowe, kadrowe są tak skomplikowane, że komputer nie jest w stanie odpowiednio zareagować na niektóre błędy w dokumentach, czy sytuacje nietypowe. Poza tym każda praca komputera, tak jak i człowieka, wymaga najpierw zaprojektowania, potem ciągłego monitorowania, nadzoru. Wydaje się więc, że zawód "księgowy" nie wyginie, raczej przekształci się z osoby, która mozolnie przepisuje dokumenty z jednego programu do drugiego, w funkcję doświadczonego specjalisty, który nadzorował będzie pracę programów komputerowych, weryfikował ją i reagował, jeśli wykryje jakąkolwiek nieprawidłowość. Programy komputerowe są świetne w analizie i przetwarzaniu danych, ale wciąż nie sprawdzają się najlepiej tam, gdzie trzeba być kreatywnym (i nie mamy tu na myśli "kreatywnej księgowości"), czy gdy trzeba zrozumieć skomplikowane zagadnienia prawno-podatkowe.