KONTAKT


Enadis sp. z o.o.
ul.Morska 149 U2
Gdynia 81-222
Infolinia:
22 350 64 30
pn - pt: 8:30 - 16:30
Opublikowano: 06.05.2020
Firmy zatrudniające pracowników powinny na bieżąco prowadzić dokumentację związaną z wykonywaniem przez nich różnych obowiązków i zadań. W szczególności odnosi się to do liczby faktycznie przepracowanych przez daną osobę godzin w ciągu dnia lub w systemie tygodniowym.
Obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy odnosi się do wszystkich pracodawców, którzy powinni tego rodzaju dokumentację prowadzić osobno dla każdego pracownika, niezależnie od tego, ile osób pracuje w danej firmie oraz jakimi umowami są one związane z przedsiębiorstwem. Co więcej, jeśli pracownik zażąda udostępnienia takiej ewidencji, nie można mu tego pod żadnym pozorem odmówić.
Wraz z nastaniem 2019 roku zmieniły się nieco zasady ewidencjonowania czasu pracy w firmach. Od tej pory każdy pracownik z osobna ma prowadzoną własną ewidencję czasu pracy, przy czym za główny cel prowadzenia tego rodzaju ewidencji uznaje się głównie prawidłowe ustalenie wysokości wynagrodzenia pracownika, a także różnych dodatków do pensji w postaci premii, podwyżek oraz rozmaitych jednorazowych nagród.
Z obowiązku prowadzenia tego rodzaju ewidencji są jednak zwolnieni pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników w oparciu o tzw. zadaniowy system pracy. Odnosi się to także do pracowników pełniących w imieniu właściciela funkcje kierownicze, a także do tych podwładnych, którym przysługuje prawo do pobierania ryczałtu za wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych albo w porze nocnej.
Pracodawca powinien założyć oraz prowadzić osobno dla każdego pracownika kartę ewidencji czasu pracy w poszczególnych dniach, uwzględniając również sytuację wykonywania obowiązków służbowych w weekendy, niedziele i święta, w porze nocnej, a także w godzinach nadliczbowych. Odnosi się to również do dni wolnych od pracy w ciągu pięciodniowego tygodnia pracy, a także do zwolnień z pracy, dyżurów, urlopów oraz ewentualnych nieobecności, bez względu na to, czy były one usprawiedliwione, czy też nie.
Ewidencję czasu pracy podwładnego nie można uznać za integralną część pracowniczej dokumentacji, co jest zgodne z odpowiednimi wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 roku dotyczącej dokumentacji pracowniczej.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami w takiej ewidencji należy zawrzeć kilka obligatoryjnych elementów. Wśród nich wskazuje się głównie na liczbę faktycznie przepracowanych godzin, jak również na godziny rozpoczęcia oraz zakończenia pracy. Oprócz tego w tego rodzaju ewidencjach należy również wskazać na to, ile godzin nadliczbowych zostało przepracowanych w danym okresie czasowym; to samo odnosi się również do godzin pozostawania pracy w porze nocnej.
W ewidencji czasu pracy należy również uwzględnić dni wolne od pracy, wskazując na powód zwolnienia. Jeśli pracownik w określonym przedziale czasowym pełnił dyżur trzeba wskazać, gdzie się to odbywało oraz kiedy taki dyżur się rozpoczął oraz kiedy skończył. Należy także określić, ile dni wolnych od pracy pracownik miał w danym tygodniu lub miesiącu oraz czym było to spowodowane. Warto określić również rodzaj oraz wymiar usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności pracownika w firmie.
Co istotne, ewidencję czasu pracy prowadzi się także w odniesieniu do osób młodocianych, które w ramach swojego przygotowania do wykonywania w przyszłości określonego zawodu wykonują pracę, która w normalnych okolicznościach byłaby im zabroniona przez prawo.
W ewidencji czasu pracy można także zawrzeć inne niż wymienione dane. Chodzi tutaj przede wszystkim o wnioski pracownika odnośnie udzielonych mu zwolnień, a także prośby o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy w ramach obowiązującego systemu. Jeśli pracownik w danym momencie złożył wniosek o przyznanie mu skróconego tygodnia pracy, powinno się to także zawrzeć w ewidencji czasu pracy, podobnie jak wszystkie indywidualne ustalenia między przełożonym a podwładnym w tym zakresie.
W określonych sytuacjach ewidencję czasu pracy należy również wzbogacić o dokumentację odnoszącą się do zadaniowego czasu pracy, uzgadniając na przykład wyszczególnienie dni wolnych od pracy w zamian za te, w których pracownik był w pracy, choć powinien wtedy teoretycznie mieć wolne. Odnosi się to również do dokumentów związanych z wykonywaniem pracy w godzinach nadliczbowych oraz czasu pozostawania w gotowości do podjęcia pracy poza standardowymi jej godzinami.
W sytuacji, gdy pracownik opiekuje się dzieckiem do lat 4, musi w razie konieczności udzielić zgody na zatrudnienie w godzinach nadliczbowych, a także w nocy. To samo dotyczy również ewentualnych podróży służbowych nie tylko młodych matek, ale także pracownic w ciąży, które muszą w formie pisemnej zgodzić się na wyjazd poza miejscowość, gdzie funkcjonuje ich macierzysta firma. Tyczy się to także zatrudniania tych osób w tzw. systemie przerywanym czasu pracy.