Przyjęcie do magazynu (PZ)

Właściwy obieg dokumentów w magazynie ma zasadnicze znaczenie dla ustalenia miejsca przechowywania towarów, materiałów, narzędzi, oznaczenia terminów zwrotów, czy stanowiska gdzie można znaleźć osoby odpowiedzialne za określone zadania. Wszystkie nowe przyjęcia na magazyn są i powinny być ściśle rejestrowane. Inaczej dokumentuje się zakup towarów i materiałów – za pomocą faktury zakupu, a inaczej przyjęcia na magazyn z systemu gospodarki magazynowej lub działu zaopatrzenia – odpowiada za to dokument Rw.

Dokument dostawy, czyli wspomniana faktura zakupu, albo spis towarów posiadanych w przedsiębiorstwie są podstawą do przyjęcia do magazynu towarów. Trzeba wiedzieć, jakie i ile towarów ma być przyjęte do magazynu. Ponadto trzeba również znać ceny w jakich zostały zakupione.

Przebieg tego procesu, rozpoczyna odbiór i przyjęcie towaru. Przyjęcie do magazynu (PZ) towaru może nastąpić zarówno jako typowa dostawa z zewnątrz, może jednak być to też przejście towaru z wewnętrznych struktur firmy. Dokument przyjęcia do magazynu Pz, oraz szczegółowo dokumenty PI ( przyjęcie towaru z zewnątrz od dostawcy krajowego) i Zz (przyjęcie towaru z zewnątrz od dostawcy zagranicznego), dotyczą dostaw z zewnątrz. Wtedy przyjęcie takiego towaru odbywa się przez kolejno - skontrolowanie formalności, zgodności dostawy z zamówieniem pod względem ilościowym I jakościowym, oraz wystawienie dokumentu przychodu. Wszystkie dostawy towaru wymagają każdorazowego zakładania osobnych kart magazynowych. Na kartach takich zaznacza się cenę zakupu i jego iość. Stan określonych towarów w magazynie, oblicza się przez zsumowanie aktualnych stanów dostaw tych towarów. Czasem podczas przyjęcia do magazynu towaru zdarza się, że nie możemy z różnych względów określić dokładnie jego ceny. Wtedy wyjatkowo można w pole ceny wpisać dowolną treść, dopiero później, podczas modyfikowania dokumentów, zmienić cenę na właściwą.

W chwili dokonania zakupu określonego towaru, możemy rozpocząć kontrolę nad tym, co dzieje się z nim firmie – aby to umożliwić należy rozpocząć od wystawienia wspomnianego dokumentu przyjęcia do magazyzu Pz. Po odnalezieniu w programie obsługującym zamówienia I dostawy opcji z dokumentami Pz, wybieramy listę wszystkich wystawionych do tej pory przyjęć do magazynu. Można wyszukać dokumenty z różnych okresów czasu, naprzykład z minionego miesiąca, lub wszystkich danego tygodnia, istnieje również mozliwość odnalezienia interesujacego nas dokumentu na podstawie jego numeru, bądź oznaczenia symbolem dostawcy.

Aby utworzyć całkiem nowy dokument przyjęcia do magazynu (PZ), w programie wybiera się opcję 'nowy', po czym należy pamiętac o dokładnym określeniu parametrów takich jak data, kiedy przyjęto do magazynu towar (która nie może być wcześniejsza od daty ostatniego wystawienia dokumentu Pz; często program automatycznie sprawdza datę, informując mieści się ona w którymś ze zdefiniowanych wcześniej okresów obrotowych, co jest konieczne dla identyfikacji tego dokumentu w rejestrze dokumentacji). Ponadto przy tworzeniu nowej Pz, pracownik wybiera magazyn z dostepnej listy (jesli firma dysponuje kilkoma), dostawcę, z listy wszystkich kontrahentów, oraz generuje opis dokumentu zakupu, gdzie wprowadza się numer dokumentu zakupu. Jest tam również miejsce na notatki, które to pole może pozostać niewypełnione, można też umieścić tam pomocniczy opis sytuacji przyjęcia.

Powyższe informacje zostały przygotowane z zachowaniem najwyższej staranności, wg. stanu na rok 2011, jednak ze względu na często zmieniające się przepisy prawne nie możemy zagwarantować ich poprawności i aktualności. Zanim zastosujesz się do porad upewnij się co do ich poprawności na podstawie odpowiednich ustaw lub rozporządzeń, lub kontaktując się z biurem prawnym, księgowym, lub specjalistą w tych dziedzinach.

Zobacz również:
- 21 dobrych powodów aby wybrać Systim
- funkcjonalność i możliwości Systim
- załóż swój Systim w 60 sekund!

Zobacz również:
faktury VAT rachunki paragony faktury w cenach brutto faktura sprzedaży zamówienia w firmie program do magazynu wydanie z magazynu (WZ) przyjęcie do magazynu (PZ) wydanie na produkcję (WP) inwentaryzacja magazynu przesunięcie międzymagazynowe (MM) wprowadzenie towaru na magazyn wydanie wewnętrzne (WW) wydanie zewnętrzne (WZ) faktura korygująca rachunek w walucie faktura w walucie umowy o pracę na czas określony umowy o dzieło faktury zakupu magazyn w firmie zarządzanie kontaktami z klientami produkcja w firmie umowy zlecenie samozatrudnienie - czy warto? jak wystawić fakturę faktura vat druk faktury faktury vat drukarka fiskalna programy do faktur program do faktur

Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!